Uusi rõivaid sobib kanda nii sooja kui ka külmaga

Foto: Marylandi Ülikool

Külmas on hea kanda paksemaid riideid, soojas õhemaid. Aga mis saab siis, kui temperatuur me ümber muutub? Alati ei ole ju võimalust riideid vahetada. Teadlased pakuvad nüüd lahenduse.

YuHuang Wang Ameerika Ühendriikide Marylandi Ülikoolist ja ta kolleegid töötasid välja uudse kanga, mis sooja käes laseb õhku, niiskust ja infrapunakiirgust rohkem läbi, külmas aga vähem.

Nii pääseb soojades oludes kehasoojus tuule abil, nahaniiskuse aurumise toimel ja ka soojuskiirguse kujul paremini keskkonda, külmades oludes hoiab riie aga soojust rohkem keha ligi.

Riie on valmistatud soojustundlikest kiududest, mille vahele suurema sooja juures tekivad suuremad lõhed, kui aga külmemaks läheb, tõmbuvad lõhed uuesti koomale.

Wang ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Science, et nende riiet saab pesta ja värvida nagu igasugust muud riietki. Nad otsivad juba ka äripartnerit, kes võiks uudseid igailmariideid peagi tootma hakata.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: