Uuring: tervetel rasedatel pole otsest vajadust võtta toidulisandeid

Foto: Leandro Cesar Santana/Unsplash

Millised lapseootel naised üldjuhul kindlasti apteegist endale rasedusaegseid toidulisandeid ostavad ja kas see aitab ennetada näiteks enneaegset sündi? Seda uurisid Tartu Ülikooli arstiteadlased ning tulemused ütlevad, et tervetel rasedatel pole üldjuhul tarvis vitamiine ja mineraale lisaks võtta. Lugu ilmub ERR Novaatori ja "Aktuaalse kaamera" teaduslugude sarjas "Mis kasu on teadusest Eestile?"

Tartu Ülikooli arstiteadlased soovisid teada saada, kas raseduse ajal vitamiinide ja mineraalainete juurde võtmine aitab sagedasemate rasedusaegsete tüsistuste vastu. Selleks analüüsisid nad Happy Pregnancy raames enam kui 2334 raseda andmeid, kes pöördusid ajavahemikul 2013–2015 rasedusaegseks jälgimiseks Tartu Ülikooli kliinikumi naistenõuandlasse.

Kogutud andmetes oli detailne info vitamiinide ja toidulisandite kasutamise kohta. Seda kõrvutati meditsiinilisest dokumentatsioonist saadud andmetega rasedusaegsete tüsistuste kohta kohta.

Eestis sünnib enneaegselt 5–6 protsenti lastest ehk umbes iga 16. laps. Seetõttu vaatasid teadlased, kas toidulisandite tarvitamisel on seos enneaegse sündimisega.

Tartu Ülikooli sünnitusabi ja günekoloogia dotsent Kristiina Rull ütles, et eelkõige nägid teadlased vitamiinidest tulenevat kasu just nendel rasedatel, kellel ei ole neid väga tugevaid riskitegureid.

"Teame, et tugevateks riskiteguriteks on eelnev enneaegne sünnitus, eelnev ema kaasuv haigus, kaksikrasedused – nende puhul see vitamiinide tarvitamine sellist rolli ei oma. Aga kui mingeid riskitegureid ei ole, siis nende puhul me näeme seda väikest efekti."  

See mõju võib tuleneda ka asjaolust, et naised, kes vitamiine tarvitavad, on üldiselt teadlikumad ja hoolivad oma tervisest rohkem. Uuringust ilmnes, et vitamiine tarvitavad enam naised, kes elavad linnas, on abielus, on vanemad ja kõrgemalt haritud. Kuid kas neil esineb raseduse ajal väheb komplikatsioone?

Lihtne järeldus on: multivitamiinide tarvitamine raseduse II trimestril võib vähendada enneaegse sünnituse tõenäosust 2 korda, kuid see võib olla tingitud üldiselt suuremast enda tervise eest hoolitsemisest. Kui rasedal esineb enneaegse sünnituse riskitegureid, ei vähenda multivitamiinide tarvitamine enneaegse sünnituse riski.

Fakte uuringust:

  • Raseduse I trimestril kasutas erinevaid vitamiine ja mineraalaineid 56%, II trimestril 66,9% ja III trimestril 65,4%.
  • Rasedate hulgas, kes olid raseduse I ja II trimestril kasutanud multivitamiine, oli vähem enneaegset sünnitust (4,6 ja 3,8%), võrreldes multivitamiine mittetarvitanud rasedatega (6,8 ja 7,1%).
  • I trimestril C-vitamiini  tarvitanud rasedatel esines vähem enneaegseid sünnitusi (4,3%) võrreldes nendega, kes ei kasutanud C-vitamiini (7%).

TÜ kliinikumi arst-resident ja uuringu esimene autor Iveta Mikeltadze selgitas, et multivitamiinide võtmine tervikuna ei mõjuta sünnituse enneaegsust või mõne rasedusaegse tüsistuse esinemist.

Siiski on mõni vitamiin, mille võtmine kindlasti halba ei tee.

"Esimesel trimestril on oluline võtta foolhapet, eriti raseduse esimese 42 päeva jooksul, kuna see osaleb neuraaltoru arenemisel," nentis Mikeltadze. Arvestades vähese päikesevalguse hulka Eestis ei tee tõenäoliselt halba ka D-vitamiini võtmine.

Eesti arstiteadlaste uuringust võiks teadmiseks võtta, et enne kui kulutada raha reklaamitavatesse toidulisanditesse, peaks küsida nõu ämmaemandalt ja arstilt. Ning muidu terve ja rõõmus rase võiks alles jäänud raha eest osta hoopis kvaliteetset toitu.

Nii Iveta Mikeltadze kui ka Kristiina Rull on seisukohal, et kui rase on terve ning riskifaktoreid ei ole, siis tasub pigem investeerida raha tervislikku ja tasakaalustatud toidusedelisse, kust saab kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid kätte.

Uuringu tulemusi vahendav artikkel ilmus ajakirjas Eesti Arst.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: