Teadus 3 minutiga parim video räägib kaduva rahvalaulu uurimisest

Maria Korepanova
Maria Korepanova Autor/allikas: Teadus 3 minutiga

Inimesed hääletasid tänavu parimaks tedusvideoks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorandi Maria Korepanova uurimistööl põhineva loo bessermani ja udmurdi rahvalaulude kogumisest, uurimisest ja esitamisest.

Eelmise nädala jooksul said inimesed ERR Novaatoris hääletada oma lemmiku teadusvideo poolt ning 32,2 protsenti 587 hääletanust valis parimaks Maria Korepankova video "Ühe soome-ugri rahva improvisatsioonikunsti loomingulisest rekonstrueerimisest".

Maria on laulja ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala doktorant. Juba üle 15 aasta on ta tegelenud ta bessermani ja udmurdi rahvalaulude kogumise, uurimise ja esitamisega. Eriti huvitab teda bessermani kultuurile iseloomulik vokaalne žanr krež'.

Huvitav on see, et bessermanid ei pea kreži lauluks. Erinevus laulust seisneb selles, et krežis ei ole ette antud sidusat teksti, seda improviseeritakse kindlat viisimudelit kasutades.

Suurem osa tekstist koosneb asemantilistest ehk tähenduse kaotanud sõnadest. Kui kreži esitatakse mitmekesi, kõlavad korraga erinevad tekstid.

Mõned krežid on seotud rituaalidega, kuid enamasti esitatakse neid oma emotsioonide väljendamiseks.  

Maria välitööd näitavad, et improvisatsioonioskus on tänapäeval peaaegu kadunud. Seetõttu ongi Maria eesmärk leida bessermanide elavast traditsioonist muusikalise improvisatsiooni jälgi. Seejärel püüab ta analüütiliselt rekonstrueerida improvisatsioonivõtteid ja lõpuks rakendada neid võtteid oma loomingus.

Eesti Teaduste Akadeemia korraldas sel aastal juba neljandat korda konkursi Teadus 3 minutiga, mis on mõeldud Eesti avalik-õiguslike ülikoolide ja teadusasutuste doktorantidele ning noorteadlastele.

Konkursi finaal-galaõhtu toimus jaanuaris teaduste akadeemia saalis. Sinna pääses 20 noort teadlast. Žürii valis pingelises võistluses välja 5 parimat. Nende viie seast valis Eesti rahvas "Terevisiooni" ja ERR Novaatori abil oma lemmiku, kelleks sai veenva ülekaaluga udmurditar Maria Korepanova.

Palju õnne Mariale ja ka kõigile teistele tublidele ja andekatele noortele teadlastele, kes oskavad oma tööst arusaadavalt ja paeluvalt jutustada!

Konkurssi Teadus 3 minutiga toetab programm TeaMe+ ja Euroopa Liidu regionaalarengu fond

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: