Kõigi rahvaste muusikas on palju ühist

Foto: mckaysavage/(CC BY 2.0)

Muusika on kunstiliik ja kultuurinähtus, mis on levinud kõigi maailma rahvaste seas. Nüüd väidab rühm teadlasi, et kõigi rahvaste muusikal on rohkesti ühesuguseid tunnuseid, sõltuvalt sellest, mille jaoks muusika on mõeldud.

Samuel Mehr Ameerika Ühendriikidest Harvardi Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid 315 maailma rahva muusika salvestisi. Nad kirjutavad ajakirjas Science, et ühe rahva muusika sisaldab enamasti rohkem erinevusi kui leidub erinevusi eri rahvaste muusika vahel.

Iga rahva juures mängitakse erisugustel puhkudel erisugust muusikat, kuid need puhud on rahvastel enamasti ühesugused, ja ühesuguseid tunnuseid on ka neil puhkudel mängitaval muusikal.

Mehr ja kolleegid kõrvutasid lähemalt nelja suurt muusikakategooriat: tantsupalu, tervendusloitse, armuballaade ja unelaule.

Selgus, et kogu maailmas on tantsulood kiiremad ja rütmikamad kui unelaulud, armastuslauludes leidub aga erisuguseid helikõrgusi rohkem kui tantsupalades.

Teadlaste sõnul võib seetõttu arvata, et eri rahvaste muusika põhineb tõenäoliselt mingitel ühesugustel bioloogilistel eeldustel, mis võivad aga kultuuriliselt eripärastel viisidel väljenduda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: