Iga inimene tantsib oma tantsu

Foto: Sarthak Navjivan/Unsplash

Kui kuulame muusikat, on kerge juhtuma, et hakkame selle taktis ka liigutusi tegema. Nüüd selgub, et need liigutused on igaühel meist vägagi isikupärased.

Soome teadlaste väitel suudab arvuti inimese kergesti identifitseerida puhtalt selle põhjal, kuidas ta end muusika taktis nõksutab.

Emily Carlson ja ta kolleegid Jyväskylä Ülikoolist mängisid katseisikutele ette kaheksas eri žanris muusikapalu ja palusid neil nende järgi tantsida just nii, nagu neile loomulik tundub. Liikumine salvestati ja digiteeriti.

Algne uurimisidee oli vaadata, kas masinõppealgoritm suudab liikumisandmete põhjal kindlaks teha, millist žanri muusika järgi inimene tantsib. Paraku ei suutnud algoritm žanri määrata kolmandikulgi juhtudest.

Kuid teadlaste üllatuseks selgus, et muusika saatel liikuva inimese isiku suutis algoritm samade andmete põhjal tuvastada lausa 94 protsendil juhtudest. Et katseisikuid oli 73, siis juhusliku täppimineku tõenäosus oli vähem kui kaks protsenti.

Tõsi küll, eri muusikastiilide puhul ei suutnud algortm inimesi ühe hästi ära tunda. Eriti just metal-muusika järgi tantsivaid inimesi oli masinal keerulisem eristada. Küllap paneb raju metal siis inimesi üsna ühte moodi pead pillutama ja näppu viskama.

Ülejäänud seitse žanri, mida katseis mängiti, olid bluus, kantri, klubimuusika, džäss, popp, reggae ja räpp.

Carlson ja ta kaaslased ei kavatse siiski hakata välja töötama inimeste tantsutuvastuse süsteemi, sest nende uurimisvaldkond on inimese musikaalsus. Varem on nad leidnud seoseid inimese tantsuliigutuste ja tema isikuomaduste või meeleolu vahel.

Praegusest uuringutest ja selle tulemustest kirjutavad nad aga ajakirjas Journal of New Music Research.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: