Laevandus levitab võõrliike üha rohkem

Foto: Roger Hoyles/Unsplash

Kaubavahetus maailmas üha kasvab, üha tiheneb ka laevaliiklus, ja tihedama laevaliikluse ühe tagajärjena levib ilma mööda üha rohkem võõrliike.

Võõrliik on looma-, taime-, seene- või muu liik, mis satub inimtegevuse tagajärjel elama sinna, kus ta looduslikult ei ela, ja võib hakata kohalikke liike ja ökosüsteeme kahjustama.

Anthony Sardain Kanadast McGilli Ülikoolist ja ta kolleegid arvutasid majandusteaduslike mudelite põhjal tulevast võimalikku majanduskasvu ja sellega kaasnevaid muutusi üleilmses kaubanduses.

Mudel näitas, et ajavahemikus 2014 kuni 2050 kasvab maailma laevakaubandusmaht vähemalt kolm korda, aga võimalik et isegi rohkem kui 12 korda.

Et laevadega käib kaasas rohkesti mitmesuguseid mikroorganisme ja vetikaid, siis on senisest veelgi suuremas mahus oodata ka nende olendite levikut võõrliikidena.

Kõige tähtsam võõrliikide päritolupiirkond on seejuures Ida-Aasia, kust eksporditakse mujale maailma tohutul hulgal kaupu.

Sardain ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Sustainability, et laevaliikluse kasv mõjutab liikide rännet tulevikus tõenäoliselt palju rohkem kui kliimamuutus.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: