Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Puutumata vesi on maailmameres vaid piisk

Foto: rick_hagerty/Wikimedia Commons

Suuremat osa meie planeedi pinnast katab maailmameri, kuid ainult väike osa maailma meredest on veel inimtegevusest puutumata.

Austraalia, Ameerika Ühendriikide ja Kanada teadlased eesotsas Kendall Jonesiga Queenslandi Ülikoolist on koostanud kaardi, millelt paistab, et ainult 13 protsenti maakera veteväljadest võib veel pidada täiesti looduslikuks.

Kendall koos oma kaasaoutoritega kaardistas piirkonnad, kus leidub veel inimese tekitatud reostusest puutumata vesi. Autor: Kendall et al, 2018

Teadlased analüüsisid 19 inimtekkelise surveteguri toimet meredele. Need tegurid võib jagada nelja suurde kategooriasse: kalapüük, saaste, kliimamuutus ja laevandus.

Laevasõit näiteks häirib merede elukeskkonda, saastab vett ja levitab võõrliike. Saaste ei hõlma aga ainult merre sattuvaid aineid ja esemeid, vaid selle alla käib ka valgussaaste, mis häirib rannikuvööndi asukaid.

Jones ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Current Biology, et kõige rohkem leidub täislooduslikke vesi Antarktise lähistel, kus neid on 88,5 protsenti. Kõige vähem, alla 0,5 protsendi on looduslikke vesi Atlandi ookeani keskaladel, vana ja uue maailma mandrite vahel.

Ja kuigi puutumatuid piirkondi on maailma meredes nii vähe, on neist kaitse all omakorda alla viie protsendi.

Järgnevas videos tutvustavad teadlased oma uuringu tulemusi:

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: