Möödunud aasta paigutus soojemate aastate esiviisikusse

NASA andmestiku kohaselt ületas 2018. aasta keskmine õhutemperatuur 1951–1980 aasta keskmist 0,83°C võrra.
NASA andmestiku kohaselt ületas 2018. aasta keskmine õhutemperatuur 1951–1980 aasta keskmist 0,83°C võrra. Autor/allikas: NASA

Planeedi keskmine õhutemperatuur ületas möödunud aastal tööstusajastueelset temperatuuri enam kui 1,1 °C võrra. Alates regulaarsete ilmavaatluste algusest on olnud soojemad veel kolm aastat.

Varem oli jõudnud samale järeldusele Jaapani ja Briti meteoroloogiateenistus ning kliimauuringutele keskenduv valitsusväline organisatsioon Berkley Earth. USA kosmoseagentuuri (NASA) andmestiku kohaselt ületas 2018. aasta keskmine õhutemperatuur 1951–1980 aasta keskmist 0,83°C võrra. Riikliku ookeani ja atmosfääri administratsiooni (NOAA) ja Berkley Earth analüüsi kohaselt oli temperatuur mõne sajandik kraadi võrra madalam.

Kõik organisatsioonid analüüsivad andmeid veidi erineval viisil, mis lisab järeldustele täiendavat kindlust. Soojemate aastate esiviisiku on hõivanud seega tervikuna viimased viis aastat. Mõõtmisajaloo 19 kõige soojemast aastast on 18 selle sajandi aastad.

Kõigii nelja organisatsiooni tulemused langevad kokku suhteliselt hästi. NASA

Kuigi planeeti soojendavate kasvuhoonegaaside tase atmosfääris on tõusnud viimastel kümnenditel järjepidevalt, pole iga järgnev aasta eelnevast ilmtingimata soojem. Inimeste põhjustatud soojenemist aitab maskeerida looduslik varieeruvus. Näiteks oli 2016. aasta rekordiliselt soe El Niño nähtuse tõttu, mille ajal on Vaikse ookeani idaosa pinnakiht tavapärasest soojem. Möödunud aastal oli pinnakiht La Niña tõttu keskmisest jahedam.

Briti meteoroloogiateenistuse hiljutise ennustuse kohaselt ületab tööstusajastueelset keskmist õhutemperatuuri enam kui 1 °C võrra ka järgmised viis aastat. Ennustuse kohaselt ületab keskmine õhutemperatuur 90-protsendilise kindlusega 1850–1900 keskmist 1,03–1,57 °C.

Möödunud aasta lõpus ilmunud valitsustevaheline kliimamuutuste nõukogu raporti kohaselt ei tohiks kliimamuutustega seotud riskide maandamiseks tõusta keskmine temperatuur pikemaajaliselt enam kui 1,5 °C võrra.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: