X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suhkruasendajate kasulikkuse kohta napib tõendeid

Suhkruasendajate kasulikkust näitavad uuringud seisavad nõrkadel alustel.
Suhkruasendajate kasulikkust näitavad uuringud seisavad nõrkadel alustel. Autor/allikas: rawpixel/Unsplash

Suhkru asemel selle kunstlike asendajate kasutamine ei paranda inimeste tervist. Samal ajal napib tõendeid ka nende tervistkahjustava mõju kohta, selgub Maailma Terviseorganisatsiooni tellitud analüüsist.

Meta-analüüsi autorid eesotsas Ingrid Toewsiga Saksamaalt Freiburgi Ülikoolist nentisid, et vaatamata teema populaarsusele jätab tehtud uuringute kvaliteet tihti soovida. Näiteks ei uurita neis konkreetseid tervisenäitajaid ega mainita, millise suhkruasendaja mõju parasjagu täpselt uuritakse. Nii jäi valimisse sattunud enam kui 900 tööst lõpuks sõelale 56. Neist omakorda kirjeldasid usaldusväärsemaid tulemusi andvate kliiniliste katsete tulemusi vaid 21.

Neist selgus, et suhkruasendajate mõjul vähenes uurimisaluste kehamassi indeks ja paranesid veresuhkru näitajad. Võrreldes toitude magustamiseks suhkrut või platseebot kasutanud uurimisalustega vähenes ende söödavate kalorite hulk 254 kilokalori võrra. Kokku haarasid need katsed aga vaid 318 inimest. Veel vähem inimesi hõlmanud katsetes paranesid osalejate veresuhkru näitajad.

Ülekaaluliste ja rasvunud inimeste kehakaal vähenes keskmiselt kaks kilogrammi. Samas ei aidanud suhkruasendajad neid, kes soovisid ise sihilikult kaalus alla võtta. See viitab, et kaalus alla võtmiseks ainuüksi suhkru asemel nende asendajate kasutamisest ei piisa. Oluline on veel üldine kaloraaž ja toidusedeli mitmekesisus.

Toews tõdes kolleegidega, et statistilises mõttes seisavad järeldused uurimisaluste arvu ja heal tasemel uurimuste väikeste arvu tõttu nõrkadel või parimal juhul mõõdukalt tugevalt alustel.

Erinevalt reklaamides väidetavale pole võimalik seetõttu teaduskirjanduse põhjal öelda, kui palju on suhkruasendajatest kasu või kui suur on nende tekitatav kahju. Näiteks tuleks uurida nende võimalikku seost kõrgema vähiriskiga. Samuti ei kaasatud nendes leiduvate puudujääkide tõttu analüüsi töid, mis keskendusid diabeedi ja südame-veresoonkonna haiguste riski võimalikule vähenemisele.

Metaanalüüsiga koos ilmunud kommentaaris nentis USA Harvardi Ülikooli meditsiiniteadlane Vasanti Malik, et analüüsil on mõningaid puudusi. Näiteks ei eristatud selles töid, mis võrdlesid suhkruasendajate tarvitamise mõju platseebotablettide või päris suhkru söömisega.

Samuti tuleks arvestada Maliki sõnul vaadete kujundamisel rohkem heal tasemel suuruuringutega. Muu hulgas järeldati neist ühes hiljuti, et laste ja noorukite menüüs suhkrut sisaldavate karastusjookide asendamisel suhkruvabade jookidega tõusis nende kehakaal aeglasemalt ka aasta hiljem.

Uurimus ilmus ajakirjas BMJ.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: