Laste allergiariski langetab iga täiendav lemmikloom

Imikueas enam kui nelja lemmikloomaga koos elanud lastest ei esinenud uuringusse kaasatud lastest allergiaid mitte ühelgi.
Imikueas enam kui nelja lemmikloomaga koos elanud lastest ei esinenud uuringusse kaasatud lastest allergiaid mitte ühelgi. Autor/allikas: kejing/(CC BY-NC 2.0)

Iga täiendav kass ja koer, kellega imik lapseeas regulaarselt kokku puutub, vähendab hilisemas elus riski allergiate tekkeks, selgub Rootsis läbiviidud uuringust.

Täielikult parasiidivabas keskkonnas elades ei õpi immuunsüsteem populaarse hügieenihüpoteesi kohaselt piisavalt hästi eristama ohutuid tolmukübemeid ja teisi võimalikke allergeene ohtlikest haigustekitajatest. Lisaks pärsib see mitmekesisema mikrobioomi – inimeste nahal ja soolestiku elava mikroobikoosluse kujunemist. Viimast on seostatud omakorda väiksema autoimmuunhaiguste, ärritunud soole sündroomi ja ainevahetushäirete tekkimisega riskiga.

Majapidamises elav kass või koer näib muutvat keskkonna piisavalt, kuid samas ka mitte liigselt räpaseks. Nende pidamisega seotud kasule on viidanud mitmed eelnevad tööd. Nüüd ajakirjas PLOS ONE ilmunud töö viitab, et oluline on ka kokkupuute määr ehk doos.

Bill Hesselmar Göteborgi Ülikoolist analüüsis värske uuringu tarbeks kahe eelneva töö tulemusi. Neist ühes jälgiti lapsi sünnist saati ja uuriti 8–9 aasta vanuseks saades, kas neil oli tekkinud allergia ühe või mitme allergeeni suhtes. Teises uuringus küsitleti 7–8 aasta vanuseid lapsi. Kokku haaras analüüs Hesselmari analüüs 1278 last.

Andmete kombineerimisel selgus, et mitte ühegi koera või kassita majapidamises üles kasvanud imikutest esines kainikueas allergiasümptomeid igal kolmandal. Nelja lemmikloomaga koos elanud laste allergiarisk oli poole väiksem. Neil esines harvem astmat, ekseemi, nohu ja allergilist riniiti. Enam kui viie lemmikloomaga koos elanud lastest ei esinenud allergiasümptomeid mitte ühelgi. Viimane ei tähenda, et lapse saamise järel enam kui viie koera või kassi võtmine oleks allergiate vältimiseks kindel võimalus, kuid vähendab nende riski märgatavalt.

Lisaks leidis Hesselmar, et allergiariski vähendas muu hulgas ka õdede-vendade olemasolu, lapse keisrilõiketa ilmale toomine ja nõude käsitsi pesemine.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: