X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Koeral on inimese südame võitmiseks eriline näolihas

Foto: latteda/Flickr

Koerad on toredad loomad ka selle poolest, et nad oskavad manada näole väljendusrikkaid ilmeid. Nüüd väidavad Briti teadlased, et tõenäoliselt on inimese suurima sõbra näoilmekus välja kujunenud inimese poolteadliku kunstliku valiku kaasabil.

Juliane Kaminski Portsmouthi Ülikoolist ja ta kolleegid on teinud koerte ja huntide peal anatoomilisi uuringuid ja täheldanud, et koertel on silma kohal, koonupoolse silmanurga juures kulmukergituslihas, mis huntidel aga puudub.

Huntidel on selle asemel ainult väike kõõlus ühe teise lihase küljes. Kuuest uuritud koeratõust oli kulmukergituslihas olemas viiel, välja arvatud Siberi haskil, kes on ka geneetiliselt hundile lähedane.

Kaminski ja kaasautorid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et selline lihas on suuremal osal koeratõugudest evolutsiooniliselt välja kujunenud tõenäoliselt seetõttu, et inimesed on eelistanud neid koeri, kes suudavad kulme väljendusrikkalt kergitada.

Juba mõned aastad tagasi on Kaminski avastanud, et kui inimesed endale varjupaigast uut lemmikut valivad, siis soosivad nad koeri, kes neile niiöelda suurte niiskete kutsikasilmadega otsa vaatavad.

Seda usaldavsüütut ilmet võimaldab näole tuua aga just see silmanurga kohal asuv kulmukergituslihas, mis on muide hästi arenenud ka inimesel ja tuntud kui mediaalne silmanurgatõstur (levator anguli oculi medialis).

Niisugune uudis täna – mis paneb võib-olla ka pisut kulmu kergitama.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: