Koeral on inimkeele häälikutele terav kõrv

Foto: latteda/Flickr

Koerad jälgivad inimesi veel palju tähelepanelikumalt kui seni arvatud.

Briti teadlaste uuringust ilmneb, et koerad suudavad eristada inimkeele sõnu ka juhul, kui kaks sõna erinevad vaid ühe hääliku poolest. Sõnade tähendusest nad küll siiski tõenäoliselt niisama lihtsalt aru ei saa.

Holly Root-Gutteridge Sussexi Ülikoolist ja ta kolleegid mängisid koertele ette helisalvestisi, millel inimesed, nii mehed kui ka naised hääldasid üheksat lühikest sõna, mis erinesid üksteisest vaid ühe täishääliku võrra.

Sõnad olid inglise keele sõnad, mida tavaliselt koertele antavate käsklustena ei kasutata: "had", "hid", "who'd", "heed", "heard" jne. Uuringus osales 70 mitmesugust tõugu koera, kelle reaktsioone katses kõlanud sõnadele teadlased hoolega jälgisid.

Eeldus oli, et kui koer kuuleb midagi enda jaoks uut, reedab ta seda kas väikese kõrva- või silmaliigutusega. Kui aga koer tunneb ära, et on sama sõna juba varem kuulnud, siis ta tõenäoliselt nii erksalt ei reageeri.

Katses ilmnes, et suurem osa koeri, 48 suutis juba sama sõna teisel kuulamisel taibata, et tegu on juba kuuldud sõnaga. Seda ka juhul, kui sõna ütlejaks oli teisel korral teine inimene kui esimesel korral.

Tõenäoliselt on koerad sellise kõrgendatud tähelepanelikkuse inimkõne suhtes omandanud kodustamise tulemusel. Inimesed on tõujätkamiseks küllap eelistanud valida sellised koeri, kes neid terasemalt jälgivad.

Oma uuringust ja järeldustest kirjutavad Root-Gutteridge ja kaasautorid ajakirjas Biology Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: