Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnuteel on ennenägematult hõre kaaslasgalaktika

Foto: G. Torrealba, Academia Sinica, Taiwan; V. Belokurov/Cambridge/ESO

Astronoomid on avastanud meie Linnutee senitundmata kaaslase.

Linnutee galaktikal on teada kümneid väiksemaid kaaslasgalaktikaid. Need on kõik kääbusgalaktikad, millest kõige tuntumad on Suur ja Väike Magalhãesi Pilv. Meie oma galaktika tähtede vahelt vaadates võib neid olla raske tuvastada, ja astronoomid arvavad, et kõiki neid ei olegi veel üles leitud.

Gabriel Torrealba Taivanist Hiina Akadeemiast ja ta kolleegid otsustasid järele uurida, kas neil õnnestub mõni Linnutee kääbusgalaktikast kaaslane juurde avastada. Ja asi läkski neil korda! Nad avastasid lõunataevast Pumba tähtkujust kääbusgalaktika kohta lausa hiigelsuure galaktika, millele panid nimeks Antlia 2.

Avastise jälile said nad Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoobi Gaia kogutud andmete põhjal. Kinnitus, et tegu on just nimelt omaette galaktika ja Linnutee kaaslasega, tuli aga Uus-Lõuna-Walesis Coonabarabrani linnakese lähedal Woorati mäel asuva Inglise-Austraalia Teleskoobiga tehtud vaatluste ja ka mõnede muude, varem tehtud vaatluste analüüsi põhjal.

Torrealba ja kaasautorid kirjutavad võrguvaramus arXiv, et Antlia 2 on meist 424 000 valgusaasta kaugusel ja umbes 11,2 miljardit aastat vana. Tema läbimõõt on umbes 9300 valgusaastat, mille poolest jääb ta Suure ja Väikese Magalhãesi Pilve vahele. Heleduselt on ta neist kahest pilvest siiski lausa mõni tuhat korda väiksem.

Antlia 2 on ka erakordselt hõre, umbes sada korda hõredam kui niinimetatud ülihõredad galaktikad. Nii hõredat tähesüsteemi pole teadlased varem näinudki.

Kuid Torrealba ja ta kaaslased oletavad, et meie Linnuteel võib olla veelgi suuremaid, tuhmimaid ja ka hõredamaid kaaslasi. Nad loodavad, et kosmoseteleskoop Gaia vaatlusandmetest võib neist mõnegi ka avastada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: