Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koos Linnuteega kulgeb ka Karika kääbus

Foto: Serge Brunier/Frederic Tapissier/ESONASA

Meie Linnutee galaktika ei eksle maailmaruumis ihuüksi. Meie Galaktika lähistelt on avastatud suisa mitukümmend väiksemat galaktikat nn kaaslast ehk satelliiti, mis on Linnuteega gravitatsiooniliselt seotud. Tuntumad neist on teadagi kaks Magalhãesi pilve.

Nüüd teatavad briti astronoomid, et on avastanud veel ühe kääbusgalaktika, mis tiirleb ümber Linnutee. Tegelikult ei olegi see kääbus väga väike, vaid tundub olevat teadaolevate Linnutee satelliitide seas suuruselt neljas.

Gabriel Torrealba Cambridge'i ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad võrgukeskkonnas ArXiv avaldatud töös, et selle tähesüsteemi poolvalgusdiameeter on 7000 valgusaastat. Poolvalgusdiameeter on suhteliselt hägusapiirsete tähesüsteemide jaoks üsna praktiline ja üsna selge mõõt, mis näitab kui suure läbimõõduga kera sisse jääb galaktikal sama palju valgusallikaid kui sellest väljaspoole.

Torealalba ja ta kolleegid panid kaaslasgalaktikale nimeks Crater Two ehk Karikas kaks, sest see asub Karika tähtkujus. Galaktika avastati Tšiilis asuva Lõunaobservatooriumi teleskoobiga.

Mõned selle galaktika tähed on näha tegelikult isegi palja silmaga, kuid et need paistavad üksteisest päris kaugel ega moodusta selgelt piiritletud kogumit, siis tervikuna paljas silm Karikas Kahte ei seleta. Kuigi Karikas Kaks on meist umbes 380 000 valgusaasta kaugusel, on see ise nii suur, et katab taevavõlvil umbes kahe täiskuu suuruse ala.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: