Suur Magalhãesi Pilv põrkab Linnuteega kokku

Foto: Wikimedia Commons

Galaktikate kokkupõrge tuleb varem kui arvatud. Briti astrofüüsikud arvutasid välja, et kahe miljardi aasta pärast põrkab Suur Magalhãesi Pilv meie Linnuteega kokku.

Varem on teada olnud, et mõnevõrra kaugem naabergalaktika Andromeeda sööstab Linnuteesse umbes kaheksa miljardi aasta pärast.

Marius Cautun ja ta kolleegid Durhami Ülikoolist rehkendasid Linnutee ja Suure Magalhãesi Pilve tulevase põrke välja arvutimudelil ja kirjutavad sellest Briti Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas.

Kokkupõrge ärataks suuremale aktiivsusele meie galaktika keskmes asuva suure musta augu, millesse langev aine hakkaks eredalt kiirgama. Tõenäoliselt ei mõjutaks see kosmiline ilutulestik siiski kuidagi Päikesesüsteemi, vaid vaid siinsed võimalikud asukad saaksid seda lihtsalt kaugelt imetleda.

Kuid päris ohutu ei tarvitse galaktikate kokkupõrge tulla. Cautuni ja kolleegide väitel on olemas väike tõenäosus, et kokkupõrke toimel lendab meie Päikesesüsteem galaktikast välja. See tähendab, et ilutulestiku asemel saab meie öötaevas mõne aja pärast tähtedest hoopist tühjaks.

Cautun ja ta kaaslased lähtusid arvutustes hiljuti tehtud avastusest, et Suures Magalhãesi Pilves on tumedat ainet umbes kaks korda rohkem kui seni arvatud. See tähendab, et tema mass on suurem ja ka ta trajektoor kujuneb varem arvutatuga võrreldes teistsuguseks.

Suur Magalhãesi Pilv jõudis meie galaktika lähistele alles umbes poolteist miljardit aastat tagasi. Seni on arvatud, et ta tiirutab meie galaktika ümber või arvestades ta suurt kiirust, võib-olla tormab hoopis uuesti eemale. Kuid ei, ta tormab Linnuteesse – ehkki, tõsi, üsna ulmekauges tulevikus.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: