Magalhãesi pilved põrkasid kokku

Ilus on vaadata sügisest tähistaevast. Ja ehkki meie lõunapoolkera sõpradel on praegu kevad, on ka lõunataevas väga muljetavaldav, sest selles ilutsevad kaks Linnutee naabergalaktikat, mis on palja silmaga näha, Suur ja Väike Magalhãesi Pilv.

Kuid kes oskaks kaunil kevadööl pilku tüünesse tähistaevasse puurides arvata, et need kaks kena kääbusgalaktikat on kunagi omavahel jõhkralt kokku põrganud? Teadlased aga nüüd seda teavad.

Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoop Gaia on naabergalaktikate tähtede liikumisi piinliku täpsusega mõõtnud ja Ameerika astronoomid on andmetest välja lugenud, et Väikese Magalhãesi Pilve väike kagusuunaline väljasopistus, niinimetatud tiib, liigub tervikuna pisut teisiti, kui muud väikse pilve tähed, ja liigub seejuures otse Suure Magalhãesi pilve suunas.

Arvutisimulatsioon näitab, et kui tiivatähed just sedamoodi liiguvad, siis on kaks Magalhãesi pilve mitusada miljonit aastat tagasi üksteisega kokku põrganud. Kui tiib ei liiguks otse suure pilve poole, vaid külgsuunas, siis oleksid kaks pilve teineteisest üksnes lähedalt möödunud, aga mitte otse kokku põrganud.

Kui nüüd seda arvutisimulatsiooni uskuda, ja uskuda ka Gaia vaatlusandmeid, milles kahelda pole alust, siis on kauges minevikus tõesti meie kaks väikest naabergalaktikat otse põmaki põrkunud.

Kokkupõrge oli küllap siiski üsna aeglane ja leebe, kahe galaktika tähed liikusid üksteise vahelt lihtsalt läbi, sest tähtede vahemaad on suured, ja meie kauged esivanemad ei pannud taevasse vaadates kindlasti midagi väga erilist tähelegi.

Kuid teadlased eesotsas Sally Oeyga Michigani Ülikoolist nüüd panid, ja kirjutavad tähelepanekust ajakirjas Astrophysical Journal Letters.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: