Magalhãesi pilvi võis kunagi olla kolm

Foto: ESO/VISTA VMC

Meie Linnutee galaktikal on kaks tuntud kaaslast – Suur ja Väike Magalhãesi pilv. Nüüd tuleb välja, et kunagi kaugetel aegadel võis neil seltsiks olla ka kolmas pilv, mis praeguseks on aga Suure Magalhãesi pilvega ühinenud.

Magalhãesi pilved ei ole muidugi mingid tavalised pilved, vaid koosnevad tähtedest, sest nad on väikesed galaktikad. Suurem osa Suure Magalhãesi pilve tähtedest tiirleb pilve keskme ümber ühtepidi, kuid väiksem osa tiirleb hoopis teistpidi.

Mõnda aega on arvatud, et need teistpidi tiirlevad tähed on üle tulnud Väikesest Magalhãesi pilvest, nüüd aga väidab rühm teadlasi eesotsas Benjamin Armstrongiga Lääne-Austraalia Ülikoolist, et teistpidi tiirlevad tähed on Suurde Magalhãesi pilve sattunud veel ühest väikesest galaktikast, mille Suur Magalhãesi pilv kolm kuni viis miljardit aastat tagasi tervenisti enesesse sulandas.

Teadlased väidavad nõnda arvutimudeli põhjal, millega nad galaktikate võimalikku ühinemist uurisid. Mudel saadi vaatlusandmetega päris hästi kokku, ja tulemused on avaldatud Briti Kuningliku Astronoomiaseltsi kuukirjas.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: