Kohaliku galaktikarühma veerelt on leitud ülituhm kääbusgalaktika

Foto: G. Torrealba, Academia Sinica, Taiwan; V. Belokurov/Cambridge/ESO

Astronoomid on avastanud meie kohalikust galaktikarühmast uue ülituhmi kääbusgalaktika.

Galaktika, millele avastajad panid nimeks Tucana B, paistab Maalt vaadates Tuukani tähtkujus, kuid kosmilises plaanis asetseb kohaliku galaktikarühma äärealal ja on juba teada-tuntud sfäärilise kääbusgalaktika Tucana kaaslasgalakitka.

Galaktikaid on universumis palju, meie omagi kohalikus rühmas on juba teada vähemalt 80 galaktikat. Uudne on asjaolu, et seda tüüpi ülituhm kääbusgalaktika on nüüd leitud kohaliku rühma veerelt, teistest üsna eemal, üsna uhkes üksinduses.

Tegu on galaktikatüübiga, milles tähed on vanad ja tuhmid ning uusi tähti juurde ei teki. Teadlastel on hea meel neid galaktikaid juurde avastada. Mida rohkem neid teada on, seda põnevam on neid omavahel võrrelda, et paremini mõista, kuidas nad tekivad ja arenevad.

Ülituhm kääbusgalaktika Tucana B on meist umbes 4,8 miljoni valgusaasta kaugusel, oma suurema kaaslase, sfäärilise kääbusgalaktika Tucanaga võrreldes veel 1,6 miljonit valgusaastat kaugemal.

Kogu kohaliku galaktikarühma läbimõõt on umbes kümme miljonit valgusaastat. Suurimad galaktikad on siin meie Linnutee, Andromeeda ja Kolmnurga galaktika.

Väiksemad galaktikad on enamasti jaotunud kahte osarühma — Linnutee ja Andromeeda osarühma. Tucana ja Tucana B ei kuulu aga kumbagi osarühma.

Uue ülituhmi kääbusgalaktika avastas rühm astronoome eesotsas David Sandiga Ameerika Ühendriikidest Arizona Ülikoolist, kasutades vaatlusteks Arizonas asuvat Tumeenergia Spektroskoopiainstrumenti DESI.

Avastusest annavad nad teada eelretsenseerimata võrguvaramus arXiv.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: