Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merepinna tõustes võivad korallsaared hoopis kasvada

Foto: Jailam Rashad /Unsplash

Kui kliima soojeneb ja merepind tõuseb, mis saab siis väikestest ookeanisaartest? Värske teadusuuringu järgi ei ole korallsaarte pärast ehk isegi põhjust karta. Pigem vastupidi – madalad korallsaared näiteks Maldiivi saarestikus võivad merepinna tõusust kasugi saada.

Briti, Kanada ja Uus-Meremaa teadlaste uuringust ilmneb, et India ookeanis asuvad Malediivid tekkisid ajal, mil merepind oli praegusest kõrgem. Holly East Inglismaalt Northhumbria Ülikoolist ja ta kolleegid puurisid Maldiividel viiele saarele puurauke ja said sealt võetud proovide põhjal teada saarte tekkeloo.

Nad tuvastasid, et saared kerkisid merest 3000–4000 aastat tagasi, kui tormituultest paisutatud lained murdsid korallrahude küljest tükke lahti ja kuhjasid need teisale kokku, kuni saartele oligi alus pandud. Merepind oli sel ajal praegusest pool meetrit kõrgem. Seetõttu oli lainetel rohkem energiat ja saareteke oli selle võrra tõhusam.

East ja kaasautorid järeldavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et kui merepind kliimamuutuse tulemusel uuesti tõuseb ja suured lained saavad taas võimsamaks, võivad Maldiivid suuremaks kasvada, kuid seda ainult juhul, kui korallrahud, millest materjali murda, jäävad püsima.

Kliimamuutusega kaasnev merevee hapestumine võib rahusid ka sedavõrd kahjustada, et saarte kasv võib ehitusmaterjali puuduse tõttu toppama jääda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: