X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Korallrahud hoiavad üleujutuskahjustusi ära miljardite eurode eest

Foto: Kiara Sztankovics/Unspash

Väljend "ökosüsteemi teenused" võib kõlada imelikult, kuid mõnelgi juhul võib nende teenuste hinna ka päris rahalises vääringus välja arvutada.

Maailma ühed rikkalikumad, samas ühed ohustatumad ökosüsteemid on korallrahud, mis ääristavad paljude soojade merede rannajooni kokku umbes 71 000 kilomeetri ulatuses. Nüüd on teadlased täpsemalt välja arvutanud, kui paljude miljardite eurode eest pakuvad korallrahud üleujutuskaitse teenust.

Michael Beck Ameerika Ühendriikidest Santa Cruzi California Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid mitmesuguseid üleujutusstsenaariume umbes samasuguste arvutimudelite abil, mida kasutavad riskide hindamiseks kindlustusettevõtted, kuid milles sai varieerida ka korallrahude seisundit.

Selgus näiteks, et kui tänaste korallrahude kõrgus kahaneks ühe meetri võrra, siis kahekordistuks üleujutuste tekitatav kahju ja ulatuks umbes seitsme miljardi euroni aastas.

Erakordselt hävitavate tormide eest, selliste eest, mida tuleb ette ainult üks-kaks korda sajandis, pakuvad aga praegused korallrahud rahalist kaitset juba enam-vähem saja miljardi euro eest.

Beck ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et kõige rohkem saaksid korallrahude püsimisest kasu Indoneesia, Filipiinid, Malaisia, Mehhiko ja Kuuba.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: