Ülevaade suurt suremust põhjustavast lihasööjabakterist

Lihasööjabakteri võidukäik algas 30 aastat tagasi
Lihasööjabakteri võidukäik algas 30 aastat tagasi Autor/allikas: B. Branson/Wikimedia Commons

Lihasööjabakterist rääkis Tartu Ülikooli kirurgia professoriks valitud Urmas Lepner. Avalik inauguratsiooniloeng toimus täna ülikooli muuseumi valges saalis.

Professor Lepner tegi loengus ülevaate nekrotiseerivast pehmekoe infektsioonist, mida meedias kajastatakse sageli kui lihasööjabakteri haigust. See on üks raskemaid haigusprotsesse, millega arstid ja kirurgid kokku puutuvad. Tavaliselt põhjustavad seda toksiine produtseerivad bakterid.

Haigust iseloomustab väga kiire progresseerumine koos pehmete kudede hävimisega ja raskematel juhtudel lõpeb see patsiendile jäseme kaotuse või isegi surmaga.

Inauguratsiooniloengul anti ülevaate selle harva esineva, kuid suurt suremust põhjustava haiguse epidemioloogiast, riskiteguritest, patofüsioloogiast, diagnostikast ja raviaspektidest.

Vaata salvestust siit:

Urmas Lepner on Tartu Ülikooli ja TÜ kliinikumi kirurgiakliiniku juhataja ning TÜ meditsiiniteaduste valdkonna residentuuriprodekaan. 2017. aastal valiti ta TÜ kirurgia professoriks.

Urmas Lepner on lõpetanud 1980. aastal Tartu Ülikooli. Pärast aspirantuuriõpinguid Tartus kaitses ta 1986. aastal väitekirja teemal "Kordusoperatsioonid aordi-niudearteritel ja reie-põlveõndla arteritel" ning sai meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi kirurgia erialal.

Lepner on läbinud kõik akadeemilise karjääri astmed assistendist (1986) ja vanemassistendist (1992) kuni dotsendini (1997). Ta on teinud kliinilisi teadusuuringuid üld- ja veresoontekirurgia valdkonnas ning tal on pikaaegne praktilise kirurgi kogemus.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: