Inglise parlament nõuab robotilt vastuseid inimkonna tuleviku kohta

Olulisem kui kunagi varem on, et tehnoloogia oleks inimkonnale hea mõjuga.
Olulisem kui kunagi varem on, et tehnoloogia oleks inimkonnale hea mõjuga. Autor/allikas: Alex Knight / Unsplash

Inglismaa parlamendiliikmete ette peab ilmuma teisipäeval robot, kellelt tahetakse muu hulgas teada, mida teeb robotite pealetung lähitulevikus inimeste tööhõivega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aeg on olnud armuline või siis mõne tänaseni kehtiva seaduse suhtes pime. Näiteks ei tohi Briti parlamendihoonesse endiselt siseneda raudrüüs, sest seda keelab 1313. aastal vastu võetud seadus. Muutused sõjapidamises ja moes on hoidunud teemat tõstatamast. Võib-olla võiski nii jääda. Kuid alanud nädala teisipäeval kell 10 kuulatakse Westminsteri Palee juures asuvas Portcullise hoone Margaret Thatcheri nimelises aulas robotit.

Võimalik, et parlamendiliikmed vaatavad mööda seaduslikkust testivast roboti alastusest ja tema raudrüüga sarnasest keha katvast koorikust. Samas võib juhtuda, et ärakuulamise tulemusel ületatakse vaos hoitud taluvuspiir. Sünnivad algatused, mis päädivad robotite üleval pidamist reguleeriva seadusega.

Enneolematu kokkusaamise põhjuseks on seadusandjate soov kuulata roboti enda käest tema tulevastest inimeste tööhõivega seotud plaanidest. Parlamendi hariduskomitee liikmed esitavad Pepperi mudelimärgise all tuntud robotile küsimusi neljandast tööstusrevolutsioonist ja selle võimalikust mõjust haridusele ja tehisintellekti arengule. Lisaks robotile kuulatakse ära seitse valdkonnas tegutsevat teadlast, inseneri ja üliõpilast.

Parlamendi pressiteates märgitakse, et kohtumisele kutsutud Pepper on rahvusvahelise projekti liige, mille eesmärgiks on vanemate inimeste hooldamise vajadusi rahuldava kultuuriteadliku roboti arendamine. Komitee liikmed kuulavad roboti arvamusi oma tööst ja sellest, millist rolli võivad mängida automaatika ning robotid tuleviku tööpaikades ja klassiruumides, märgitakse pressiteates

Tegemist on teadaolevalt esimese sedalaadi kohtumisega. Ajamasinat mõttes tulevikku paigutades võib robotiga nõupidamise sündmus tunduda igapäevase elu loomuliku osana. Praegu paistab, et taolisele arengule alternatiive ei ole. Teel sinna oleks paras aeg harjutada oma maailmapilti robotitele mõtlemisega. Kindlasti leidub ka neid, kellele tundub lugu imelik ja sünnitab kahtlusi, kas tegemist võiks olla huumoriga.

Juhtuvat võiks võtta naljana, aga teatud reservatsiooniga. Teooria kirjeldab nalja kui lugu selles peituva üllatuse või puändiga. See viimane põhjustab naerupuhangut, kui inimese teadvusesse jõuab äratundmine, et üllatus sisaldab võrreldes esialgu mõelduga konfliktset sisu.

Nii võibki tunduda, et Briti saadikud kuulutavad välja kohtumise robotiga, nagu teeksid nad seda iga päev sarnaselt mõne kodanikuga kokkusaamisele. Arvestades rahva tähelepanu mängimisega, võiks olla naljaka teate eesmärgiks olla näiteks peagi saabuvad valimised.

See osaliselt ka õnnestus, ärgitades sotsiaalmeediat juhtuvat kommenteerima. Kõik ei saanud naljast ühtemoodi aru. Leidus eksperte, kes hoiatasid poliitikuid, et Pepperil puudub oma mõistus. See oskab vastata ainult etteprogrammeeritud valikute põhjal. Sama robotit kasutatakse paljudes asutustes, kus mängib masin külastajatega suhtlemise mängu.

Vastavalt keskkonnale oskab Pepper soovitada kaubanduskeskustes poode ning söögikohti, jutustada lastele lugusid, teha tantsuliigutusi ja jätta mulje empaatiavõimelisest mõtisklevast indiviidist. Nii võttes täidaks poliitikute usk roboti öeldusse huumorikriteeriumi. Tegemist oleks musta huumoriga. Kindlasti ka tugeva satiiri ja sarkasmi sugemetega igapäeva elu absurdi kajastava briti huumoriga.

Parlamendiliikmed püüavad nalja eitada ja käsitlevad kokkusaamist robootika edusammude demonstratsioonina. Antud juhul demonstreeritakse Middlesexi ülikooli programmeerijate töö tulemusi, milles oodatakse robotilt vastuseid pressiteates kirjeldatud küsimustele. Komitee esimees Robert Halfon peab kohtumist tõsiseks tööepisoodiks, milles on rahvasaadikutel võimalus ise vahetult kogeda, kuivõrd tõsiselt tuleks suhtuda saabuva robotite ajastu esindajasse.

Robotite tänane paremik toimetab heal juhul Mr Beani tasemel. Maailma rohkem Mr Beane oodates, võidakse raudrüü ja alastuse seadustelt tolm pühkida ning parlamenti lubatakse edaspidi vaid lihast ja luust humoriste.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: