Eesti teadlaste juhtimisel avastati 20 uut sääseliiki

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vihmamets. Autor/allikas: Sille Holm

Maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli vanemteaduri Olavi Kurina juhtimisel avastati juba varem loodusliku mitmekesisuse poolest tuntud Brasiilia vihmametsadest 20 uut sääseliiki.

Teadaolevalt on koondunud Brasiiliasse 15–20 protsenti Maa elurikkusest. Mitmekesine piirkond hõlmab nii troopilisi-, subtroopilisi- ja mangroovimetsasid kui ka põõstastikke ja rohumaid. Seejuures leiab mitmeid seal elavaid liike maailmas ainult ühest piirkonnast.

Lisaks juba teadaolevatele liikidele kirjeldasid teadlased nüüd vihmametsades septembrikuus 20 teadusele täiesti uut sääseliiki perekonnast Manota. Liigid kuuluvad seenesääsklasete (Mycetophilidae) sugukonda. Sääsed on väikesed 1,5–3 mm pikkused. Erisused liikide vahel avalduvad peamiselt isaste isendite terminaalide kujus.

Uued liigid said oma teaduslikud nimed morfoloogiliste tunnuste ja uuringusse panustanud kolleegide järgi. Zoogeograafilise analüüsi tulemusena kirjeldati ebakõla Manota liikide suhteliselt laia leviku ja kahetiivaliste seni teadaoleva, rohkete endeemidega levikumustri vahel Lõuna-Ameerikas.

Uurimus sai teoks Eesti Maaülikooli, Turu ülikooli (Soome) ja São Paulo ülikooli koostöös. Kirjelduste aluseks olev tüüpmaterjal säilitatakse Eesti Maaülikooli ja São Paulo ülikooli putukakollektsioonides. Avastusest ilmus artikkel maailma juhtivas zoosüstemaatika ajakirjas Zootaxa.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: