Ajukoorest leiti uut tüüpi närvirakke

Foto: Allen Institute

Tänapäeva elu käib teinekord tõesti närvidele. Õnneks on teadlased nüüd avastanud ühe täiesti uut tüüpi närviraku. Kes oleks võinud seda arvata!

Ungari-Ameerika teadlasrühm nimetas ajukoorest leitud närvirakutüübi kibuvitsamarjaneuroniks. Nimi tuleb sellest, et raku aksoni ehk pika jätke paksenenud ots meenutab kujult tõepoolest seda okkalise taime vilja.

Mis rolli kibuvitsamarjaneuronid ajus mängivad, ei ole veel päris täpselt teada. Nii palju on selge, et nad on ametis närvisignaalide pidurdamisega.

Ajukoor, mille seest need rakud leiti, on aju kõige keerukam osa, ja paljude teadlaste arvates ka kõige keerukam struktuur, mida looduses üleüldse leida võib.

Avastuseni viinud uuring on suurema uurimisprogrammi osa, millega kaardistatakse inimese ajurakutüüpe nii mikroskoopvaatluste kui ka geenianalüüsi abil.

Põnev on see, et kibuvitsamarjaneuroneid ei ole seni avastatud hiire ajust, kuigi hiire aju on maailma laborites eriti põhjalikult uuritud. Võib-olla on need siis midagi inimesele või primaatidele ainuomast.

Ungari ja Ameerika teadlased jõudsid uue rakutüübi jälile teineteisest sõltumatult, kuid taipasid ühel konverentsil kohtudes, et uurivad ühte ja sama asja.

Siis ühendasid Szegedi Ülikooli, Alleni Ajuteaduse Instituudi ja J. Craig Venteri Instituudi teadlased jõud ning said kibuvitsamarjaneuronitest üheskoos veelgi selgema ettekujutuse.

Nüüd kirjutavad nad sellest ajakirjas Nature Neuroscience.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: