Superarvuti simuleerib reaalajas ajukoort

Arvuti on ehitatud nii, et selles saaks eriti tõhusalt käitada just bioloogilisi närvivõrke jäljendavaid programme.
Arvuti on ehitatud nii, et selles saaks eriti tõhusalt käitada just bioloogilisi närvivõrke jäljendavaid programme. Autor/allikas: learningissocial/(CC BY-NC 2.0)

Aju on ikka võrreldud arvutiga ja arvutit ajuga, kuid teada on, et need kaks asja on mõnes mõttes ka üsna erinevad. Nüüd on Inglise teadlased ehitanud valmis superarvuti, mis suudab reaalajas simuleerida ühe väikese ajukooretükikese tegevust.

Oliver Rhodes ja ta kolleegid Manchesteri Ülikoolist väidavad ise, et mitte kunagi varem ei ole sedasorti keerukat ajusimulatsiooni nii kiiresti toimima saadud.

Superarvutis SpiNNaker on 57 000 erilist protsessorit ja neis kokku tervelt miljon tuuma.

Arvuti on ehitatud nii, et selles saaks eriti tõhusalt käitada just bioloogilisi närvivõrke jäljendavaid programme. Info liigub ses arvutis teadlaste väitel umbes sama moodi nagu ajus.

Tavalise superarvuti protsessorituumad saadavad infot suurte pakettidena kindlaksmääratud aegadel, kuid SpiNNakeri tuumad saadavad üksteisele väikesi pakette ja just siis, kui on parajasti vaja.

Rhodes ja ta kaaslased kirjutavad võrguvaramusse arXiv üles pandud artiklis, et nende arvuti suudab reaalajas simuleerida umbes ühe ruutmillimeetrise pinna all asuva ajukooreosa tegevust kuni 12 tundi järjest. Masin töötleb selle aja jooksul infot sama kiiresti ja üsna sama moodi kui päris bioloogiline ajukoore osa.

Teadlased loodavad edaspidi simuleerida veel suuremate ajuosade tegevust. Ja veel edaspidi võiksid samal põhimõttel töötavad ajusimulaatorid näiteks roboteid juhtida.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: