Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhikoolis kaovad lõpueksamid, gümnaasiumi lõpus tuleb sooritada ka valikeksam

{{1535444280000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Põhikooli lõpueksamid ja tasemetööd praegusel kujul kaotatakse, teatas haridusminister Mailis Reps kooliaasta alguse pressikonverentsil.

Haridusorganisatsioonide ja huvirühmade esindajad on ministri sõnul ühel meelel, et praegusel kujul põhikoolieksamite süsteem ei täida täies mahus sellele seatud eesmärke ja on aeg olukorda muuta.

Haridusministeerium on jõudnud tõdemuseni, et praegune lõpueksamite süsteem ei toeta õppijakesksuse põhimõtet ning õpilase toetamist vastavalt tema individuaalsele suutlikkusele, sest põhikooli lõpetamiseks tuleb kõigil õpilastel sooritada ühesugune eksam.

See survestab koole keskenduma eelkõige õpilaste eksamiteks ettevalmistamisele, kuid olulisem on teadmiste, oskuste, mõistmise ja analüüsivõime kujundamine.

"Koolide tagasiside on olnud väga negatiivne, nad ütlevad, et see kiusab lapsi, see laps on õppinud individuaalse õppekava järgi, ta on õppinud hoopis midagi muud ja nüüd järsku tuleb riik mingi imeliku eksamiga, mis kohati ei vasta ka sellele sisule, mis koolis on õpetatud," selgitas haridusminister Mailis Reps.

Riigikogu heakskiitu eeldavate muudatuste eesmärgiks on pakkuda senisest mitmekesisemat ja kvaliteetsemat tagasisidet põhikoolide õppetöö planeerimiseks ja läbiviimiseks, koolide tulemuslikkuse jälgimiseks, samuti optimeerida õpilaste ja koolide testimisega seotud koormust.

Ministeeriumi eelnõu näeb ette, et põhikooli lõpueksamid ja tasemetööd praegusel kujul kaotatakse. Põhikooli lõpetamise tingimused määratakse ka edaspidi riiklikus õppekavas, kuid õigus ja pädevus otsustada, kas õpilane on õppekava läbinud, põhihariduse omandanud ja lõpetamise tingimused täitnud, on koolil.

Gümnaasiumi lõpetamiseks tuleb sooritada ka valikeksam

Praegune riigieksamite süsteem on keskendunud kolmele õppeainele (eesti keel, matemaatika ja võõrkeel) ning ei anna abituriendile, koolile ega riigile tagasisidet teiste ainevaldkondade õpitulemuste kohta.

Reps ütles, et teave keskhariduse lõpetaja teadmiste tasemest teistes valdkondades, nagu sotsiaal- ja loodusvaldkond, jääb praegu kahjuks pildilt välja.

"Ka ülikoolide tagasiside on, et see neile väga meeldiks. Kui ikka mingi eriala on selline, et ülikool tahaks valida sealt hulgast need välja need, kes talle just sobivad, siis ta näeb, et need noored, kes selle eksami teevad - näiteks füüsika eksami -, on need noored, kes on tõesti motiveeritud ja nad saavad juba väga otseselt koostööd teha," selgitas Reps.

Erinevad huvigrupid on tema sõnul rõhutanud, et laiema tagasiside saamine on oluline kõigile haridusega seotud osapooltele: nii õpilastele, nende vanematele, õpetajatele kui ka kõrg- ja kutsekoolidele ning riigile.

Nii kavatsebki haridusministeerium laiendada eksamite valikut, pakkudes gümnaasiumilõpetajatele valikeksameid erinevates valdkondades.

Ministeerium usub, et suurem valik riigieksamite sooritamisel toetab muuhulgas õpilaste sujuvamat liikumist ülikoolidesse ning aitab lihtsustada vastuvõtuprotsessi järgmisele haridustasemele.

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Elo Ellermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: