Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Direktor põhikooli eksamite kadumisest: natuke peab inimene pingutama

Reaalkooli direktor Ene Saar ütles kommenteerdes haridusministeeriumi soovi jätta põhikooli lõpust ära eksamid, et praegu on veel palju segadust. Tema sõnul ei tohiks aga eksamite tegemine õpilastele probleem olla ning õpilased peavad ka veidi pingutama.

Ene Saar rääkis saates "Ringvaade suvel", et kui õppekava on ellu viidud, siis riik tahab ka tagasisidet ja eksam ongi see tagasiside.

"Riik on ju kokku leppinud, mida soovib näha õppekava elluviimisel. Kui lõpetame selle ära, aga midagi ikkagi öeldakse - et koolile jääb õigus vaadata, kas õppekava on ellu viidud. Kuidas siis kool seda kontrollib, kas kool annab selle kohta tagasisidet, kas riiklik eksamikeskus ehk Innove kõik need inimesed, kes selle kompetentsuse on omandanud, teinud seda ja üles ehitanud, lõpeb ära ja nüüd igaüks ise otsustab, kuidas ta seda teeb?" arutles Saar.

Tema sõnul puudub praegu arusaam, kuidas kool seda tegema peaks. "Ma arvan, et igasugune muudatus eeldab ka seda, et meil on teadmine, mis saab edasi, mis selle järgselt tuleb," märkis Saar ja tõdes, et praegu on haridusministeeriumi sooviga seoses veel palju segadust.

Saar lisas, et tegelikult ei tohiks eksami tegemine olla õpilastele probleem.

"Ühe päevaga ei õpi ju eksamiks, see on ju selge. Mõtleme oma koolipõlvest, kas ühe päevaga või kolme päevaga jõudsime kõik ära õppida? Ikka jäi üks päev puudu. Ka see, kui meil on üles ehitatud see mudel, et kogu õppetöö toetabki seda lõppu jõudmist, siis see eksam ei ole probleem. Natuke peab ka inimene pingutama. /.../ Kui me ütleme kõigile, et jube raske on, ära tee /.../, sest jube raske on, siis mida me edasi tahame?" ütles Saar.

Reaalkooli põhikooli lõpetanud Stefan Saar tõdes, et tema jaoks ei oleks midagi muutunud, kui ta poleks pidanud põhikooli lõpus eksameid tegema. "Võib-olla kordamise osa oleks ära jäänud, aga see ongi see, mida on tegelikult vaja, et kõik meeles oleks," märkis ta.

Direktori hinnangul on probleemne ka ministeeriumi soov tuua tagasi gümnaasiumi lõppu valikeksami. Ta tuletas meelde, et alles neli aastat tagasi otsustati valikeksam ära kaotada.

"Otsustasime, et lõpetame gümnaasiumi matemaatika, eesti keele ja võõrkeele eksamiga. Kõik valikeksamid lõpetasime, likvideerisime ära ja nüüd toome selle uuesti tagasi. Ehk äkki on ikka tark enne mõelda, mida me teeme ja siis alles hakkame tegema," rääkis ta. Tema hinnangul on valikeksami tagasitoomine ka kulukas.

"Kui vaatame tänast dokumenti, siis see on seal kirjas, et toome selle uuesti tagasi. Me oleme vahepeal likvideerinud kõik, kompetentsuse likvideerinud, nüüd hakkame seda uuesti üles ehitama. Ma arvan, et väikese riigina on see väga kulukas. Väga kulukas ikkagi. Mis see meie kõigi jaoks tähendab?," rääkis Saar.

"Ka kompetentsuse kasvatamine on väga pikk protsess. Ma olen ise selles protsessis olnud ja ma arvan, et läbi selle, et oli selline välishindamise mudel - ka erinevad riigieksamid erinevates ainetes -, see ikkagi haris kõiki õpetajaid ka," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: