Ülevaatelugu Tartu Ülikooli rektori inauguratsioonist

{{1535084400000 | amCalendar}}

Tartu Ülikooli uus rektorile professor Toomas Asserile anti tänasel inauguratsioonil lahendamiseks mitu küsimust ning huvitavat mõtet, mille üle järgneval viiel aastal juurelda ning mille nimel tegutseda.

Ülevaade inauguratsioonist:

Ruth Oltjer ja kolm vastust ootavat küsimust

TÜ nõukogu esimees Ruth Oltjer tänas rektori kohusetäitjat professor Tõnu Lehtsaart ja rektoraati tänu kellele oli alma mater juhitud hästi ka viimased pool aastat, mil valitud rektorit ülikoolil ei olnud.

Oltjer küsis kolm küsimust, millele loodab uue rektori ametiajal vastused saada:

  1. Kas Tartu Ülikooli visioon aastaks 2030 võiks olla väga lähedal unistuste piirile? Elon Muski üle naerdi, kui ta 2001. aastal rääkis, et sõidutab hiired Marsile. Praeguseks on Elon Musk teinud kosmoseajaloos teinud midagi enneolematut ja nüüd ei naera tema ideede üle enam keegi, kirjeldas Oltjer. Ka Tartu Ülikooli eesmärgid võiksid olla ambitsioonikad ja julged, sest vaid siis ollakse valmis nende nimel pingutama, rõhutas Oltjer.
  2. Kuidas jääks Tartu Ülikool eestlastele, eestlaseks, olles samas ka eurooplane? Ta rõhutas Tartu Ülikooli rolli eesti keele ja kultuuri säilitamisel.
  3. Kuidas teha nii, et Tartu Ülikool oleks Eestimaal veelgi rohkem näha ja kuulda nii teemadel, mis puudutavad Eesti elu laiemalt kui ka hariduse ja teaduse küsimustes? Meie saame haridust anda vaid siis, kui riik haridusse ja teadusesse piisavalt investeerib. Olgu siin riigimeestele siinkohal eeskujuks Gustav II Adolf, kes kirjutas Academia Gustaviana asutamisüriku alla olles sõjakäigul - ülikooli asutamine oli nii oluline, et sellega ei kannatanud oodata sõja lõpuni. Ingerimaa talud määras ta TÜ-le sissetuleku allikateks, seda olukorras, kus iga sent kulus sõjapidamisele.

"Visiooni loomine ja eesmärkide püstitamine on juhtimises kõige tähtsam teema. See nõuab pühendunud tööd," sedastas Oltjer. TÜ nõukogu esimees soovitas rektoril kasutada jätkuvalt oma terviku nägemise oskust, tasakaalukust ja rahulikkust, et neid eesmärke ellu viia.

Tõnu Lehtsaar ja autoriteedi võimetuse sündroom

Viimased pool aastat Tartu Ülikooli rektori kohuseid täitnud professor Tõnu Lehtsaar mõtestas alustuseks inauguratsiooni kui sõna ning liikus edasi rektori rolli juurde.

"Täna saab valitud rektorist ülikooli teenija. Teenijaks olemises on juba olemuslikult midagi väga ilusat. Ma arvan, et me oleme nii suured, kui suur on see, kellele või millele me pühendume. Need inimesed, kes teenivad riiki või ühiskonda on suuremad, kui need, kes teenivad ainult iseennast. Pühenduda ülikooli teenimisele on midagi õilsat. Iga teenimine tähendab enese salgamist."

Lehtsaar nentis, et Eestis ei ole karismaatilisi liidreid, kuid probleem ei ole mitte liidrite puudumises, vaid tahtmatuses tunnustada juhte, neid, kes on olemas.

Ta nimetas seda autoriteedi võimetuse sündroomiks. "Meil on põhjust olla tänulik, et meil on nii palju silmapaistvaid poegi ja tütreid," ütles Lehtsaar, kutsudes inimesi üles tunnustama ka rektorit, tugevat liidrit.

Tõnu Lehtsaar kirjutas ülikooli rektoriks olemisest raamatu "Kõrgel oksal" ning kinkis esimese eksemplari sellest rektor Toomas Asserile.

President ja vastused tuleviku jaoks

President Kersti Kaljulaid oli oma kõnes tulevikkuvaatav, sõnastades väljakutseid, mis seisavad inimkonna ees ajal, mil tehnoloogia areneb kiiremini, kui inimesed suudavad sellega kohaneda.

"Selleks, et olla edukalt alalhoidlik, ei ole paremat valemit kui piisav ettenägemisvõime," alustas president Kaljulaid. Ta rõhutas, et ülikooli konservatiivne lähenemine muutub maailmas järjest keerulisemaks, sest kiirenev tehnoloogiatsükkel muudab keeruliseks tulevikuks valikute ja otsuste tegemise.

"Me ei tea, mida täpselt ja mida tänased õpetajaõppesse oma karjääri kuldses eas õpilastele õpetavad. Aga me teame, et õpetaja jääb inimeseks, kes kujundab järgmise põlvkonna näo. Me teame, et tehnoloogiaküllasses meditsiinis on ikkagi tarvis säilitada arsti kunst näha inimest tervikuna," arutles president.

Ta jätkas, et me ei tea, kui kaugel on meist tõeline tehisintellekt, aga teame, et üsna varsti toimetame oma kodus ja töös kõrvuti masinatega, mis suudavad ise mõelda ja lahendusi otsida.

Inimeste kohanemine masinatega on väljakutse ka ülikoolile. Sealjuures rõhutas president ülikooli rolli selles, mida saavad teadlased ja õpetlased teha, et võimalikult suur osa tulevasest põlvkonnast saaks hariduse, mis tagab toimetuleku.

Tulevikuinsenere koolitades on väljakutse, kuidas säilitada neis inimlikkus, õiglus ja hoolimine. "Vastused tuleviku jaoks tulevad siit, universitasest."

Rektorivande andmine ja ametiraha

Pärast presidendi kõnet andis professor Toomas Asser rektori ametivande ja allkirjastas selle.

Toomas Asser allkirjastamas rektorivannet. Autor: UTTV

President pani Toomas Asserile kaela rektori ametiraha

President Kersti Kaljulaid panemas rektor Toomas Asserile kaela ametiraha. Autor: Andres Tennus / Tartu Ülikool

Tartu Ülikooli rektori ametiraha. Autor: Tartu Ülikool

Järgnes rektor Toomas Asseri kõne, mille avaldame täispikkuses:

Rektor valitsusele: on viimane aeg liikuda ümberjagamismajanduselt teadmuspõhisele

Meeleolusid rektori ametissepühitsemisest saab vaadata järgnevast galeriist:

 


Neurokirurgia professor Asser sai erakorralistel rektorivalimistel Tartu Ülikooli rektoriks 26. aprillil. Asseri ametiaeg algas 1. augustil ja kestab viis aastat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: