Aaviksoo: riik soovib TTÜ Tartu kolledži sulgemist

Foto: Siim Lõvi/ERR

Riik otsib võimalusi kõrgharidusmaastiku korrastamiseks. Tallinna Tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul soovib riik, et ülikool sulgeks oma Tartu kolledži.

Haridus ja teadusministeerium (HTM) peab läbirääkimisi kuue Eesti avalik-õigusliku ülikooliga. Ministeeriumi eesmärk on panna ülikoolid 2019. aastast keskenduma oma vastutusvaldkondadele, et kõrgharidus vastaks paremini tööturu nõudlusele.

Näiteks Tallinna Ülikoolile tehti ettepanek jätta õigusteaduse õpetamise ainuvastutus Tartu ülikoolile ning ministeeriumi hinnangul ei tohiks Tallinna Ülikool kasutada riigi raha tasuta juriidilise hariduse pakkumiseks.

Tallinna Tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul on riik ka tehnikaülikoolile teinud erinevaid ettepanekuid.

"Üks nendest on võtta meilt ära arhitektuuri vastutusvaldkond ja panna kinni Tartu kolledž ja poole võrra vähendada vastuvõttu ärinduse ja halduse vastutusvaldkonnas, kus tehnikaülikool on praegu ainuvastutaja. Nii et need on üsna raskestimõistetavad ettepanekud, aga ma põhimõtteliselt arvan, et neid läbirääkimisi tuleks muidugi pidada. Paraku need ettepanekud on meie jaoks täiesti tasakaalustamata," rääkis Aaviksoo ERR-ile.

Tudengid, kes praegu on esitanud dokumendid erialadele, mida õpetatakse TTÜ Tartu kolledžis, ei pea siiski muretsema, sest isegi kui ka kolledž peaks suletama, on kõigil õppima asunutel piisavalt aega, et oma õppekava mõistliku aja jooksul läbida.

Samuti soovib riik, et tehnikaülikool informaatika eriala sisseastumistingimusi lõdvendaks.

"Probleem on selles et neid soovijaid sellesse valdkonda nii väga palju ei ole. Meil on suhteliselt kõrged sisseasutumisnõudmised ja me ei tahaks sisseastumistingimustes järele anda, see hakkab kvaliteedi peale. Me nõuame laia matemaatikat ja ilma laia matemaatikata tehnikaülikoolis seda informaatikat ja kommunikatsiooni õppida ei saa"

Riik rahastab ülikoole osaliselt selle järgi, kui suur osa nende tudengitest õpib koolile seatud vastutusvaldkonnas. Seetõttu proovivad kõik ülikoolid neid endale võimalikult palju koguda. Näiteks Tallinna Tehnikaülikool taotleb vastutust õiguse õpetamises.

"See on nüüd samasugune ettepanek nagu Tartu Ülikool tahab tehnikateadustes vastutust enda peale võtta et ma usun et neid tuleks vaadata koos. ja niisugune sekkumine ülikoolide profiilidesse meie arvates ei ole väga mõistlik," rääkis Aaviksoo.

Aaviksoo sõnul ei ole riigil siiski meetmeid ühepoolselt oma tahtmist saada.

"See on kahepoolne kokkulepe. Kui me kokkuleppele jõuame, siis me jõuame, kui ei jõua siis HTM ühepoolselt ei saa neid vastutusvaldkondi kehtestada. See rikuks ülikoolide autonoomiat," ütles Aaviksoo veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: