Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Stephen Hawking maeti Westminster Abbey kirikusse

Kuulsat füüsikut kogunes reedel Westminster Abbey kirikusse ära saatma tuhatkond inimest, Euroopa Kosmoseagentuur saatis lähima musta augu suunas Hawkingi sõnumi rahust ja lootusest.

Kosmoloogia vallas tehtud revolutsiooniliste teadustöödega kuulsaks saanud Hawkingi tuhk maeti kahe teise nimeka loodusteadlase – Charles Darwini ja Isaac Newtoni kõrvale. Neist esimene sai tuntuks evolutsiooniteooria ühe pioneerina, teist peetakse üheks tänapäeva füüsika alusepanijaks.

Matusetseremooniale kogunes rohkem kui tuhat inimest enam kui sajast riigist. Kokku soovis Stephen Hawkingi Fondilt osaluspiletit lunastada ligikaudu 25 000 inimest. Lisaks tuli Hawkingit teiste seas ära saatma Briti astronaut Tim Peake, kuninglik astronoom Martin Rees, Nobeli võitja Kip Thorne, füüsik ja teaduse populariseerija Brian Cox ning Hawkingit tema eluloosarjas kehastanud Benedict Cumbercatch.

Euroopa Kosmoseagentuur saatis reedel lähima teadaoleva musta augu 1A 0620-00 suunas teele ka Hawkingi läkituse rahust, lootusest, ühtsusest ja vajadusest elada Maal harmoonias. Must auk tiirleb suhteliselt tavalise oranži kääbuse ümber.

 

Stephen Hawking suri 14. märtsil 76-aastasena amüotroofsse lateraalskleroosi (ALS), mis põhjustas pea täieliku liikumisvõimetuse. Hawking ei saanud ise rääkida, mistõttu kasutas ta enda väljendamiseks kõnesüntesaatorit.

Hawking oli Paavsti Teaduste Akadeemia ja mitmete teiste tunnustatud teadusühingute liige ning aastatel 1979–2009 Cambridge'i ülikooli matemaatikaprofessor.

Teadusmaailmas sai Hawking kuulsaks oma katsetega lõimida omavahel mitmed alusfüüsika harud: gravitatsiooniteooria, kvantteooria, kosmoloogia, termodünaamika ja informatsiooniteooria.

1970. aastal näitas ta koos Roger Penrose'iga üldrelatiivsusteooriale toetudes, et universum sai alguse lõputult tiheda ja väikese punktina – singulaarsusena. Tema mõni aasta hiljem avaldatud töö viitas, et ka mustad augud võivad Hawkingi kiirguse tõttu aeglaselt ära aurata. Selle tõestamisel õnnestus Hawkingil ühendada osaliselt üldrelatiivsus- ja kvantteooria.

Laiemale avalikkusele sai Hawking tuntuks oma populaarteaduslike töödega, kus arutles muu hulgas oma teooriate ja kosmoloogia üle. Hawkingi raamatute "Universum pähklikoores" ja "Aja lühilugu" tiraaž ulatus miljonite eksemplarideni.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: