Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafik: kui kiiresti ja kui kuumaks läheb päikese kätte pargitud auto

Kui auto on kaasaskantav tehnika, siis kuidas käsitleda kaasaegset kaubanduskeskuse parklat?
Kui auto on kaasaskantav tehnika, siis kuidas käsitleda kaasaegset kaubanduskeskuse parklat? Autor/allikas: ajmangobaimages/Creative Commons

70 kraadi juures võib praadida muna, aurustub alkohol ning sureb näiteks salmonellabakter. 70 kraadini jõuab temperatuur päikese kätte pargitud auto armatuurlaual vaid ühe tunniga, õhutemperatuur tõuseb aga selliseks, et see on eluohtlik väikelapsele.

Arizona osariigi ülikooli ja California ülikooli meditsioonikooli teadlased katsetasid, kuidas temperatuur tõuseb erinevat tüüpi autodes nii varjus kui  päikese käes. Ühtlasi vaadati, mis toimub nendes oludes 2-aastase lapse kehaga ehk nad proovisid, mis juhtub hüpoteetilise lapsega, kes on jäetud kuuma kätte pargitud autosse.

Uuringu üks autor, Nancy Selover Arizona osariigi ülikoolist selgitas, et nende katsete üks selge tulemus oli: ka varju pargitud autos tõuseb temperatuur nii kõrgele, et see on väikelapsele eluohtlik.

USAs sureb igal aastal keskmiselt 37 last, kes on jäetud pargitud autosse ning kes surevad ülekuumenemise tõttu. Eestis ei ole surmaga lõppenud juhtumeid esinenud, küll aga on olnud mõni juhtum, kus laps või lemmikloom on jäetud pagitud autosse näiteks kaubanduskeskuse väliparklas.

Ülekuumenemine tähendab, et lapse kehatemperatuur tõuseb üle 40 kraadi ning keha ei suuda end enam ise maha jahutada.

Uuringus tehtud katsetes kasutati kuut autot: kaht ühesugust hõbedast keskmise suurusega sedaani, kaht hõbedast väikeautot ja kaht hõbedast väikebussi moodi pereautot. Teadlased mõõtsid erinevate pindade, materjalide ja õhu temperatuure kogu päeva jooksul.

Erinevat tüüpi autod kuumenevad erineva kiirusega. Väike säästuauto kiireneb kiiremini kui keskmise suurusega sedaan või väikebussi moodi pereauto.

Katses kasutati hüpoteetilist 2-aastast poissi, mille (tegu oli siiski katsenukuga) kehatemperatuuri muutus näitas, et kehafunktsioonide häiringu tekkimiseks ei olegi vaja jõuda 40-kraadise kehatemperatuurini.

Kõige tavalisem viis, kuidas lapsed kuumenevasse autosse jäetakse on see, kui lapsevanemad lähevad "korraks"poodi, kuid tegelikult võtab see kauem aega ning laps võibki ülekuumeneda. Foto: Siim Lõvi/ERR

Unustasin lapse autosse

Peamine põhjendus, mille toovad välja need vanemad, kes on oma lapse jätnud kuuma autosse ning sellega kohtusse jõudnud, on et nad unustasid lapse autosse.

Gene Brewer on Arizona osariigi ülikooli dotsent, kel küll selle uuringuga polnud midagi pistmist, kuid kes on psühholoogina on olnud kohtus selliste juhtumite juures eksperttunnistaja.

Breweri kinnitusel võivad inimesed tõesti lapse ka autosse unustada, kuid selleks on vaja mingit ootamatut vahelesegavat tegurit, näiteks ülemuse kõnet, millele inimene peab kuidagi tegevusega reageerima.

USAs on sagedamini esinenud juhtumeid, kus vanem läheb "ainult natukeseks" poodi ja jätab lapse autosse. See "ainult natuke" võib aga olla just nii pikk, et laps üle kuumeneks.

Nii nagu pargitud, ükskõik kas päikese kätte või varju, autosse ei tohi jätta last ei tasu sinna jätta ka lemmikloomi, kelle keha on sageli veel väiksem kui 2-aastasel lapsel ning kellel seetõttu tekib ülekuumenemine veel kiiremini.

Selle uuringu tulemused ilmusid täna ajakirjas Temperature.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: