Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailma haruldasim inimahv on huku äärel

Foto: Andrew Walmsley/Sumatra Orangutan Conservation Programme/Body Shop

Indoneesias Sumatra saarel elavad tapanuli orangutanid on teadlaste hinnangul tõsises hävimisohus: kui midagi otsustavat ette ei võeta, võib see liik täiesti kaduda.

Sean Sloan ja William Laurance Austraaliast James Cooki ülikoolist ja nende kolleegid kirjutavad oma uurimisretkedel kogutud andmete põhjal ajakirjas Current Biology, et neid haruldasi loomi on säilinud ainult piirkondades, kuhu ei ole veel rajatud teid, mis hõlbustaksid ebaseaduslikku metsaraiet ja salaküttimist.

Tapanuli orangutanid on üks kolmest orangutaniliigist ja üleüldse seitsmes suur inimahv, kes kunagi avastatud. See, et tapanuli orangutanid on omaette liik, selgus lõplikult alles möödunud aastal. Praeguseks on neid järel alla 800. Nende elupaik on väga väike, ainult umbes Hiiumaa suurune.

Teadlaste sõnul kujutavad neile tõsist ohtu teedeehitus, metsaraie ja salaküttimine, eriti aga kavandatav Batang Toru hiidtamm, mille on lubanud ehitada Hiina ettevõtjad. Kui tammiplaan peaks teostuma, siis ujutatakse osa tapanuli orangutanide elupaigast üle, allesjäänud osa aga hakitakse uute teede ja elektriliinidega tükkideks.


Pühapäevases "Labori"saates tuleb elurikkuse kaost maailmas pikemalt juttu. Keskkonnakuu esimeses erisaates on külas botaanik Aveliina Helm ja paleontoloog Oive Tinn. Saade on kavas pühapäeval, 6. mail viis pärast viit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: