Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased leidsid uue orangutaniliigi ja see on juba hävimisohus

Foto: Andrew Walmsley/Sumatra Orangutan Conservation Programme/Body Shop

Meie inimlaste ehk hominiidide sugukond on saanud ühe liigi võrra rikkamaks. Teadlased on kuulutanud Sumatra saare metsades elutseva väikesearvulise orangutanikogukonna omaette liigiks.

Seni on olnud teada kahte liiki orangutane – sumatra orangutanid ja borneo ehk kalimantani orangutanid. Nüüd lisanduvad neile kolmanda liigina tapanuli orangutanid. Neid on ainult 800 isendit ja nad elavad väga väikesel maa-alal.

Nad avastati lõpliku kindlusega ainult 20 aastat tagasi. Võimalus, et nad kulutavad endas omaette liiki oli õhus juba sellest ajast peale, sest nad elavad teistest orangutanidest sadakond kilomeetrit eemal. 2013. aastal sai isane tapanuli orangutan Raya võitluses kohalike külaelanikega surma. See andis teadlasele võimaluse kõrvutada üht tapanuli orangutani isendit sumatra ja kalimantani orangutanidega.

Rayat uuris 40 teadlast eesotsas Michael Krützeniga Šveitsist Zürichi ülikoolist. Nad tegid kindlaks, et Raya kolju oli muud liiki orangutanide koljust väiksem. Ülemised ja alumised lõikehambad aga sumatra orangutani omadest oluliselt laiemad. Teine analüüs paljastas, et tapanuli orangutanide DNA erineb üsna selgelt sumatra ja kalimantani orangutanide omast.

Nii jõudsidgi Krützen ja kolleegid lõpuks järeldusele, et tegu ongi tõesti täiesti omaette kolmanda orangutaniliigiga, mis sai neilt nimeks Bongo tapanueliensis. Sellest kirjutavad nad ajakirjas Current Biology.

Rõõmustada aga väga palju ei saa. Nii nagu seni teada kaks orangutaniliiki, on ka tapanuli orangutanid vägagi ohustatud, sest metsaraie kahandab ja killustab nendegi asuala.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: