Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enamikku primaate ähvardab väljasuremisoht

Foto: Russell A. Mittermeier

Inimese suurim suguselts loomariigis on suures hädaohus. Suure rahvusvahelise ülevaateuuringu andmetel ähvardab väljasuremine tervelt 60 protsenti kõigist esikloomaliste ehk primaatide seltsi kuuluvatest liikidest, kolmel neljandikul primaadiliikidest väheneb aga arvukus.

Näiteks Hiinas on alles jäänud ainult 20 – 30 hainani gibonit. Isegi Madagaskaril elavaid kuulsaid rõngassaba-leemureid on järel vaid paar tuhat isendit. Ohustatuks peetakse ka kõiki suuri inimahve, sh eriti näiteks orangutane.

Primaadiliike on praeguse seisuga peale inimese teada veel 504. Tervelt 85 neist liikidest on avastatud alles sel sajandil. Nii et vabalt võib ka primaadiliikide seas olla selliseid liike, kes surevad välja enne, kui me nad üldse avastadagi jõuame.

Alejandro Estrada Mehhiko riiklikust autonoomsest ülikoolist, Paul Garber Ameerika Ühendriikide Illinois' ülikoolist ja nende mitukümmend kaasautorit mitmelt maalt kirjutavad ajakirjas Science Advances, et peamiselt on primaatide ohustamises süüdi metsaraiujad, kes puhastavad maad uute põldude ja istanduste tarbeks. Primaadimetsi raiuvad nii väike- kui ka suurtootjad, kes soovivad kasvatada veelgi rohkem palmiõli, kautšukit ja muid kaupu.

Autorid soovitavad primaadiliikide arvu kahanemise vältimiseks keskenduda kaitsetegevustes eelkõige neljale maailma riigile: Brasiiliale, Indodeesiale, Madagaskarile ja Kongo Demokraatlikule Vabariigile, kus elutseb neist liikidest kaks kolmandikku. Eriti vajaksid kaitset Madagaskari 111 leemuriliiki, keda ei ela kusagil mujal ja kellest on ohus lausa 94 protsenti.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: