X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enamikke leemuriliike ähvardab väljasuremine

Madagaskaril elav kääbusleemur Cheirogaleus lavasoensis.
Madagaskaril elav kääbusleemur Cheirogaleus lavasoensis. Autor/allikas: Andreas Hapke, JGU

Enam kui 95 protsenti Madagaskaril elavast 111 leemuriliigist ootab praeguse olukorra jätkudes ettenähtavas tulevikus väljasuremine, selgub Rahvusvahelise Looduskaitse Liidu primaatide töörühma raportist.

Ülevaate autorid järeldavad vaatluste ja seireandmete põhjal, et ainult Aafrika idarannikul asuval Madagaskari saarel elavad loomad on kõige suuremas ohus olev primaadirühm maailmas. Eeskätt ohustab leemureid ebaseaduslik metsaraie, ale tegemine, puusöe põletamine ning kaevanduste rajamine ja laiendamine.

Viimasel aastatel on muutunud üha olulisemaks riskiteguriks aga ka nende lemmikloomaks püüdmine ja toiduks tarvitamine. Seejuures kasutavad nende liha toorainena isegi restoranid.

Kokkuvõtlikult on seetõttu 111 leemuriliigist väljasuremisohus 105. Raport pole veel läbinud klassikalist eelretsenseerimisprotsessi. See on aga tarvilik väljasuremisohus liike koondava punase nimekirja uuendamiseks.

Samas jõuti sarnastele järeldustele 2014. aastal ajakirjas Science ilmunud töös. Ülevaateartiklis järeldati, et väljasuremisohus on 90 liiki, neist omakorda on äärmiselt ohustatud 22. Näiteks liiki Lepilemur septentrionalis kuuluvaid leemureid oli toona alles vaid 18.

Uue raporti ilmutamisega paralleelselt on asunud Rahvusvaheline Looduskaitse Liit asunud ellu viima leemurite päästeplaani. Muu hulgas näeb see ette kõige suuremas ohus elavate liikide elupaikade kaitsmist ja ökoturismi arendamist. See võiks vähendada kohalike vajadust loomi toiduks küttida või edasi müüa.

Leemurite eluala on kahanenud juba viimased 2000 aastat. Liigirühma olukord hakkas Madagaskaril aga eriliselt kiiresti halvenema pärast 2009. aastal riiki tabanud poliitilist kriisi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: