X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased kutsuvad toetama leemurite päästeplaani

Leemurid on vahvad suurte silmadega loomad, aga kahjuks ei käi nende väikesed käpakesed viimasel ajal väga hästi – Madagaskaril levinud salaküttimise, metsaraie ja kaevandustegevuse tõttu on leemurlastest saanud kõige ohustatum imetajasugukond tervel maakeral. Aga kahjuks on Madagaskar ka tervel maakeral ainuke paik, kus leemureid looduses elab.

 

Rühm teadlasi ja keskkonnategelasi kirjutab täna ajakirjas Science, et siiski võib leemuritel olla veel lootust. Christoph Schwitzer Inglismaalt Bristoli Zooloogiaühingust ja ta kaasautorid mitmetelt maadelt pakuvad välja kolmeaastase tegevuskava, mille järgi teadlased ja kohalikud elanikud võiksid leemurite päästmiseks koostööd teha.

Nad väidavad, et kui anda Madagaskarile mõned miljonid dollarid rahvusvahelist abi, saaks üsna suure maa-ala kaitse alla võtta. Kaitset võiks osaliselt rahastada ka ökoturismist ehk leemureid vaatlema tulevate huviliste teenindamisest. Autorid kutsuvad kõiki asjast huvitatuid endaga ühinema, et tegevuskava teoks saaks ja leemuriliigid püsima jääks.

Poliitiline olukord on Madagaskaril viimastel aastatel olnud pinev, rahvusvahelist abi saabub vähe ja olemasolevate kaitsealade haldussuutlikkus on nõrk. Aga kui anda ohjad kohalike kogukondade kätte, õpetada neid kaitsealasid hooldama, ja rajada uurimisjaamu, mille kohalikud ja mujalt saabunud töötajad aitaksid ühtlasi ka seadusi eiravaid kütte ja puuraidureid vaos hoida, siis, leiavad Schwitzer ja ta mõttekaaslased, on ehk leemureil lootust.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: