Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mesilastele meeldib hästi liigendatud piiridega põllumaa

Foto: infomastern/Creative Commons

Maailma põllupinna kasv ohustab elurikkust, aga teadlastel on ettepanekuid, kuidas seda ohtu kahandada.

Annika Hass Saksamaalt Göttingeni ülikoolist ja ta kolleegid tegid vaatlusi neljas Euroopa riigis enam kui 200 põllu juures. Nad uurisid, kui palju lendas põllul ja selle ümber ringi mesilasi ja sirelasi, kes huvituvad õienektarist ja õietolmust ning tolmeldavad selle tulemusel taimi.

Selgus, et neil aladel, kus oli palju väiksemaid põlde segiläbi mitte-põllumaaga oli tolmeldajaid putukaid rohkem kui neil aladel, kus laiusid suured põllud.

Hass ja kaasautorid seletavad Briti Kuningliku Seltsi toimetistes nähtust sellega, et paljude väikeste põllutükkide korral on põllualade piirjoon muude aladega kokkuvõttes pikem, piirialadel on aga elurikkus üleüldse suurem. Ka pakuvad looduslikuma taimkattega maasiilud putukatele häid võimalusi ohutumalt rohkematele põllualadele pääseda.

Teisest küljest, erisuguste põllutaimede kõrvuti kasvatamisel mesilaste ja sirelaste hulk mitte ei kasvanud, vaid kahanes. Siin võib teadlaste arvates põhjuseks olla, et kõrvuti kiputakse kasvatama rohkem neid kultuure, mida on vaja rohkesti väetada või putukamürgitada. See muidugi ei ole putukatele soodne.

Autorid soovitavad põllumajanduspoliitikat kujundada nii, et põllupidajad oleksid vähem huvitatud hiigelsuurte põldude pidamisest ja rohkem väiksematest ja enam liigendatud põllumaadest.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: