Mesilaste lille-eelistustes laiub sooline lõhe

Foto: Oregoni Osariigiülikool

Mesilastele meeldivad lilled, kuid nüüd selgub, et emastele ja isastele metsmesilastele võivad meeldida täiesti erinevad lilled.

Michael Roswell Ameerika Ühendriikide Rutgersi Ülikoolist pani mõne aasta eest metsmesilasi uurides juhuslikult tähele, et mõnda liiki lillede õitel meeldis nektarit nautimas käia eriti just emasmesilastel, mõnda teist liiki lillede õitel aga pigem isasmesilastel.

Ta otsustas asja lähemalt uurida ja tegi koos kolleegidega põhjalikke vaatlusi New Jersey poollooduslikel niitudel. Lilli kasvas seal 109 liiki, nende õitele laskus 152 liiki metsmesilasi.

Õienektaril lasevad hea maitsta, mõlemat sugu metsmesilased, aga emased korjavad järglaste toitmiseks ka õietolmu.

Kas sugudevaheline erinevus lilleliikide eelistustes tulenebki sest tegevusjaotusest, ei ole teada, kuid selgus, et see erinevus võib ühe liigi isaste ja emaste vahel olla sama suur kui eri liikide vahel.

Roswell ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et erisooliste mesilaste käitumist põhjalikumalt tundes oskame loodetavasti neid tublisid putukaid ka paremini kaitsta.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: