Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: teadlased selgitavad, mis tekitab nutisõltuvust

Nutiseadmed kontrollivad meie tähelepanu ja seega meie aega ja tulevikku.
Nutiseadmed kontrollivad meie tähelepanu ja seega meie aega ja tulevikku. Autor/allikas: Jeanne Menjoulet/Flickr Creative Commons

Teisipäeval kell 16.00 toimub TÜ digihumanitaaria ja infoühiskonna keskuse veebiseminar, mis sel korral on pühendatud nutisõltuvuse teemale.

Seni on vebinarides räägitud digihumanitaariast kui infoühiskonna positiivsest ja võimestavast küljest, kuid nüüd võtavad teadlased jutuks ka varjupooled. Sel korral arutletakse nutisõltuvuse teemal.

  • Mis on internetis see, mis tekitab sõltuvust?
  • Mida me neti- ja nutisõltuvusest teame ja millised on võimalused abi saamiseks?
  • Millised on sõltuvuse eelfaasid ja märgid: ajakasutuses, sotsiaalsetes suhetes, vaimses heaolus, enesetundes, unes?
  • Millised isiksuseomadused ja milline sotsiaalne ümbrus võivad soodustada või tasakaalustada nutisuhtluse potentsiaalseid kahjusid?

Nendel teemadel vestlevad veebiseminari stuudios ülemäärase nutikasutusega seotud kahjusid uurinud Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi teadur Karin Täht ning laste ja noorte nutikasutust analüüsinud psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel. Enda kommentaari teemale jagab TÜ kommunikatsioonijuhtimise magistrant Diana Poudel, kelle sulest ilmus äsja raamat „Turvaline internet. Digimaailma telgitagused“. Vestlust juhib TÜ ühiskonnateaduste instituudi interpersonaalse ja hariduskommunikatsiooni lektor Kadri Ugur.  

Otseülekanne algab kell 16.00

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: