Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekraaniaeg ja ettelugemine – kuidas need mõjutavad väikelapse sõnavara?

Ekraaniaeg ei pärsi lapse sõnavara arengut, kuid raamatute ettelugemine võib sõnavara arengut kiirendada.
Ekraaniaeg ei pärsi lapse sõnavara arengut, kuid raamatute ettelugemine võib sõnavara arengut kiirendada. Autor/allikas: Freepik.com

Väikelaste vanemad on ERR Novaatorilt küsinud, kas ekraaniaeg pärsib lapse sõnavara arengut. Briti teadlaste hiljutise uuringu kohaselt ei pärsi televiisori vaatamine ja nutiseadmete kasutamine sõnavara arengut, kuid on miski, mis soodustab sõnade õppimist oluliselt rohkem.

Briti teadlased palusid 97 lapsevanemal täita päevikut lapse ekraaniaja ja ettelugemise kohta. Kõik lapsed olid vanuses 6–36 kuud ehk pooleaastastest kuni 3-aastasteni. Sellega kaardistati 131 väikelapse aeg, mille nad veetsid vaadates televiisorit, kasutades puutetundlikke nutiseadmeid ning kuulates oma vanemaid lugemas ette raamatuid.

Uuringust selgus, et televiisorist vaatavad lapsed peamiselt lastele mõeldud saateid. Samas on üks varasem uuring näidanud, et lapsed puutuvad üsna palju kokku täiskasvanutele mõeldud telesisuga. Ka briti teadlased nendivad, et nende uuring ei võtnud arvesse n-ö taustaks mängivat telesisu, mis ei ole mõeldud lastele.

Üks oluline leid uuringus oli see, et ekraaniga veedetud aeg ei võta ära aega teistelt tegevustelt, näiteks raamatute ettelugemiselt. See on uudne võrreldes tosina aasta eest tehtud uuringuga.  

Selgus aga ka näiteks see, et mida haritumad on vanemad, seda vähem ekraane vaatavad ja kasutavad nende lapsed. Põhjus, miks selle uuringu tulemustest peegeldus ettelugemise sedavõrd kõrge protsent, tuleb ilmselt asjaolust, et uuringus osalenud lapsevanematest suuremal osal oli kõrgem haridus.

Kuigi teadlased püstitasid hüpoteesi, et ekraaniaeg pärsib lapse sõnavara arengut ning lugemine kasvatab sõnavara, pidas sellest hüpoteesist paika vaid pool.

Ekraaniaeg ei pärsi lapse sõnavara arengut, kuid raamatute ettelugemine võib sõnavara arengut kiirendada. Seega ei ole põhjust lastele täielikult televiisorit ja nutiseadmete kasutamist keelata, kuid kindlasti tasub neile ette lugeda ning seda ka siis kui nad on juba ise lugema õppinud.

ERR Novaator soovitab

1) otsige raamaturiiulist välja mõni lapsepõlveraamat,

2) lugege seda lapsele ette ning

3) saatke sellest ühtlasi pilt ERRi algatusele Eesti loeb!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: