Aevastuse allasurumine võib kurvalt lõppeda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Tina Franklin/Creative Commons

Kuuldava aevastuse vältimiseks üheaegselt ninasõõrmete ja suu kokkusurumine võib mõnikord halvasti lõppeda. Arstid kirjeldavad ajakirjas BMJ Case Reports ilmunud raportis juhtumit, kus päädis see tugeva valu ning kõne- ja neelamisraskustega.

Kurgu tasaosa iseeneselikke rebendeid tuleb tavaliselt ette suhteliselt harva. Tavaliselt eelneb sellele trauma ning rängalt köhimine, öökimine või oksendamine. 34-aastane patsient teatas seevastu erakorralise meditsiini osakonda tulles, et tal tekkis kaelas parema sõna puudumisel plaksuv tunne pärast aevastuse tagasi hoidmist. Mõni aeg pärast seda oli tal juba raske neelata

Naksuvat ja kriipivat heli kuulsid ka arstid. Pealiskaudsel vaatlusel olid pääsenud õhumullid sügavamatesse kudedesse. Neid leidus kaela ülaosast kuni rinnakorvini välja. Oletusi kinnitasid kompuuterotomograafiga tehtud ülesvõtted.

Tüsisuste vältimiseks söödeti patsienti nädal aega haiglas toru kaudu ja anti talle profülaktiliselt antibiootikume. Viimaks taandusid sümptomid piisavalt, et mehe võis lasta kodusele ravile.

Juhtumit kirjeldavad arstid hoiatavad, et aevastuse allasurumine võib lõppeda lisaks veel õhu kopsude vahele sattumise ja vahelihase vigastuse, kuulmekile mulgustumise, silma veresoone lõhkemise ja isegi ajuveresoone laiendiga.

Samas ei päädi näiteks erinevalt müüdist lahtiste silmadega aevastamine nende silmakoopast väljapaiskumisega. Küll tasub aga mõnda viirus- või bakteriaalset haigust põdedes teiste tervise huvides katta enne aevastust nina ja suu taskurätiga või aevastada vajadusel küünarnuki sisse.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: