Iiri mehe ajust leiti rusikasuurune õhumull ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Õhumulli läbimõõt ulatus üheksa sentimeetrini.
Õhumulli läbimõõt ulatus üheksa sentimeetrini. Autor/allikas: Brown et al./BMJ Case Reports

Iirimaal arsti juurde pöördunud vana mehe ajust leiti rusikasuurune tühimik. Patsiendi vaimseid võimeid õhumull ei mõjutanud.

Ajakirjas BMJ Case Reports ilmunud töös kirjeldatakse, et 84-aastane mees sattus arstliku hoole alla ea kohta suhteliselt tavapärase kaebusega. Mees kurtis perearstile, et oli möödunud kuudel korduvalt kukkunud ja ei seisnud kuigi kindlalt jalgadel. Lisaks tundis ta nõrkust vasakus käes ja jalas. Insulti kahtlustades suunas perearst mehe erakorralise meditsiini osakonda.

Seal tõdeti, et insulte tavaliselt iseloomustavast segadustundest, näolihaste nõrkusest ning kõne- ja nägemishäiretest polnud jälgegi. Samuti oli mees perearstile kurdetud mured kõrvale jättes pealtnäha täiesti terve ja sai oma eluga ise hakkama. Normi piiresse jäid ka vereanalüüsil saadud tulemused.

Probleemi võimaliku põhjuseni jõuti alles kompuutertomograafi ja magnetresonantstomograafiga tehtud vaatlustel. Selgus, et mehe otsmikusagara paremal poolel laius üheksa sentimeetrise läbimõõduga õhumull. Sarnaseid väiksemaid mullikesi on leitud varem patsientide ajus, kes on käinud hiljuti ajuoperatsioonil.

Seekord tekkis õhumull tõenäoliselt ninaõõnde moodustunud luukasvaja tõttu. Kasvaja oli uuristanud läbi kolju ajju väikese kanali, mis toimis ühepoolse ventiilina. Õhk pääses küll sisse, kuid mitte välja. Väikeses koguses õhku pressiti ajju igakord, kui mees köhis, nuuskas või aevastas.

Arstiteadlased eesotsas Finlay Browniga nentisid teaduskirjanduse põhjal, et õhumullid kasvatavad teadaolevalt insuldiriski. Tõenäoliselt tabas miniinsult ka arsti juurde pöördunud meest. Õhutasku ja kasvaja eemaldamisest otsustas aga patsient protseduuriga seotud riskide tõttu loobuda. Varasemast on teada, et osa õhust saab lahustuda õhutaskut ümbritsevates kudedes.

Seega pole välistatud, et tühimik siiski pikapeale kaob. Igal juhul taastus mees järgneva kolme kuu jooksul võimalikust insuldist täielikult ja tema vasakut kehapoolt tabanud lihasnõrkus kadus. Brown tõdes kolleegidega aga töös, et neuroloogiliste sümptomite korral ei tee patsiendi aju uurimine kunagi paha.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: