Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühismeediast tõotab saada eneseimetlejatest sotsiopaatide kasvulava

Inimesed Twitteri logo taustal.
Inimesed Twitteri logo taustal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ühismeediast leiab tavalisest suurema tõenäosusega nartsissistlikke sotsiopaate. Paraku ei näita ükski märk, et ühismeediaplatvormid oleks nende tegevuse piiramisest huvitatud, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Oletame, et viktoriinil satub sinule küsimus: kust leida nartsissistlikke sotsiopaate. Pooled võõrapärased sõnad panevad esmalt mõtlema nende tähenduse üle.

Nartsissistliku isiksushäire kohta leiab tutvustuse Vikipeediast. Sellisele isikule on iseloomulikud erinevad suurusluulud, soov olla teiste poolt imetletud ja vähene empaatiavõime. Häirega inimene on veendunud, et tal on õigus saada erilise kohtlemise osaliseks. Samas kadestab ta ise teisi. Selliseid inimesi iseloomustab ülbe käitumine, üleolev suhtumine ning teiste inimeste kõhklematu ärakasutamine endale seatud eesmärkide saavutamiseks.

Nimetatud isiksushäirel on koht haiguste klassifikaatoris, aga haiglast ei tasu neid otsida.

Sotsiopaadi kohta tõdeb infoallikas, et see isik ei tunnista mingeid kirjutatud ega kirjutamata inimestevahelisi reegleid ühiskonnas. Tal puudub empaatiavõime. Seega ei tunne ta kunagi süümepiinu ja mõtleb ainult omakasule. Ta arvab, et ka kõik teised käituksid samuti kui tema, kui ainult oskaksid või julgeksid. Igasugune reeglitele allumine, ka lihtsalt viisakus on tema meelest nõrkuse ilming.

Youtube’ist on kujunemas tähelepanu- ja kuulsusvajadusega ning hea tava reegleid ignoreerivatele isiksustele soodne kasvupinnas. Kasuks tuleb ebaküpsus. Suur osa nende vaatajatest on lapseohtu. Öeldakse, et lapsed on julmad. Mitte loomu, vaid kogenematuse tõttu. Samuti on nad mõnda aega süsteemi, sealhulgas ühiskonna vastu ning veel iseloomustab noori kalduvus unistada - peamiselt suurest rahast.

Nende maailmapilti kujundavad tähelepanekud, kuidas eeskujudeks savad natrisissistlikud sotsiopaadid saavad Youtube’is näidatud reklaamidest kuulsaks ja rikastuvad.

Olgu näiteks 22-aastane Youtube’i kuulsus Logan Paul, kelle imelist olemist ja arvamusi uudistab 15 miljonit austajat. Hiljuti postitas ta omale ja teistele meelelahutuslikuks vaatamiseks video teele jäänud surnust, keda kohtas miljonitele jaapanlastele hingevalu põhjustavas kurikuulsas enesetappude kohas - Aokigahara metsas.

Traagilises paigas on puudel jaapanikeelsed kirjad hädaabinumbrite ja vabasurmast loobumise palvetega. Ometi võib kasvõi uue aasta esimesel kuul metsa jääda üle paari tuhande jaapanlase. Nende leidmine pole keeruline. Keeruline poleks ka kurba sündmust saatev pieteeditunne. Ometi leidis see tola, et tegemist on laheda materjaliga. Seda omakorda tunnistasid veel umbes miljon videot laikinud turakat.

Õnneks kostis läbi julma ekstaasi ka kellegi inimlikke hõikeid. Tähelepanujanuline sotsiopaat võttis video levist maha. Nädala alguseks esitas isikuhäirega tüüp omalaadse vabanduse, mille sisuks oli varjamatu üllatus, et keegi pole kunagi varem teda korrale kutsunud.

Taoliste isikute esiletõusu koos ebatavalise rikastumisega võibki pidada Youtube’i ja laiemalt kogu ühismeedia fenomeniks. Uudne infoplatvorm aitab sõnumil levida sellest erinevatel põhjustel rõõmustavates ringkondades, jättes mulje uuest normaalsusest.

Teenusepakkujale on taoliste isikute ümber kogunenud populaarsus majanduslikult kasulik. Sellest tulenevalt sureb soov isiksusehäirete süvenemist piirata. Logan Pauli kõrvale võib analoogse näitena tuua pisikese tormi veeklaasis põhjustanud rootslase Felix Kjellberg aka PewDiePie. 59 miljoni vaatajaga kanalit pidav ning arvutimängude mängimise ja loba ajamisega miljoneid teeniva PewDiePie tegelikku hingeelu reetis haakristidega rassismipuhang. Aastatagune kohkumishetk on tänaseks unustatud ja äri läheb edasi.

Pole siis ime, miks tahaksid paljud noored sama teha. Selle asemel, et vanamoodsalt unistada ühel päeval näiteks riigi presidendiks saamisest.

Kuid kas seegi on enam ontlik? Hiljuti idanes väärtuste kaalumise juhtum eeldatavalt täiskasvanute ühismeedia maailmas. Kümned tuhanded inimesed allkirjastasid online-petitsiooni lootuses, et Twitter juhindub oma enda loodud ja näiliselt kõikidele kohustuslikust kasutajalepingust. Muu hulgas peaks teenusest blokeeritama isikuid solvavad ja vägivallale õhutavad indiviidid.

Paljude arvates on neid reegleid korduvalt rikkunud isik, kes kinnitas nädalavahetusel, et ta on tegelikult stabiilne geenius. Twitter teatas vastuseks, isiku nime nimetamata, et nad ei soovi peita avalikkuse eest maailma liidrite sõnumeid, kuna see kahjustaks avalikku diskussiooni. Võimalik, et Twitterile meeldib ka nimetatud liidri 42 miljoni inimeseni küündiv jälgijaskond.

Seega leiab võimsast ja riigipiire ületavast sotsiaalmeediakeskkonnast jumalikke erandeid ja teatud isikutele reeglid ei kehti. Siit siis viktoriini vastus: nartsissistlikke sotsiopaate leiab tavalisest suurema tõenäosusega sotsiaalmeediast.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: