Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Henrik Roonemaa Facebooki uuendustest: inimesed ei taha oma hommikusöögist rääkida

Paar päeva tagasi teatas Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg kavast teha olulisi muudatusi keskkonna uudisvoos. Selle tagajärjel kasvab selles kasutajate endi tehtud postituste osakaal. Tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa ei usu aga, et katse juurte juurde tagasipöörduda sujub ladusalt.

"Tema mõte on rookida Facebookist välja need tüütud Page'ide ja firmade tehtavad postitused ja asendada need sooja sõbraliku perekondliku tundega. Ta ei taha just igasugust sisu, vaid "tähendusrikast“ sisu,“ võttis Roonemaa kokku muudatuste tuuma. See peab sünnitama arutelusid ja olema huvitav. Teiste sõnadega, Facebookis peab olema hea olla.

Samas on Roonemaa muudatuste suhtes ise skeptiline. "Mulle tundub, et Facebook täna ise kardabki tuleviku pärast nii palju, et otsustas selle liigutuse teha. Ta tahaks tagasi minna sellesse nunnusse pehmesse mõne aasta tagusesse aega, kus olid Facebookis kõik sõbrad...,“ viitas tehnoloogiaajakirjanik. Inimesed on sellest ajast saadik aga muutunud.

Oma tuhandele Facebooki sõbrale söödud hommikusöögist rääkimine ei pruugi tunduda enam hea mõttena. "See vaimustus on üle läinud. Ma ei usu, et see tuleb niisama kergesti tagasi. Olukorras, kus pooled ameeriklased saavad oma uudised Facebookist kas ainult või valdavalt, ei ole tal võimalik seda niimoodi kinni panna,“ lisas Roonemaa.

Osaliselt võib tema kahtlustada, et muudatustega üritatakse vähendada vastutust – sõltuvalt vaatenurgast platvormil või meediakeskkonnas – leviva sisu õigsuse eest.

Võib ka oletada, et muudatused teevad raskemaks ettevõtjate elu. "Väga paljude meediaväljaannete jaoks on Facebook ikkagi elutähtis asi,“ viitas Roonemaa. Mõnel juhul võib sattuda veebilehele Facebooki kaudu enam kui 50 protsenti kasutajaskonnast. Samas nentis ta, et peale platvormi enda ei tea ilmselt mitte keegi päris täpselt, mis tegelikult saama hakkab.

"Kindel on see, et Facebook hakkab tulevikus raha võtma. Raha eest saad sa kõike. Raha eest saad sa mind spämmida põhimõtteliselt terve päeva oma mis iganes teadetega, aga jällegi see lubadus on olnud kogu aeg teine. [...] Täna me ei tea, aga me saame teada,“ sõnas tehnoloogiaajakirjanik.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: