Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tänavanurgal viiuldamine on muutumas youtube'imisest tulusamaks

Viiuli õppimine on kasulikum kui Youtube'i tarbimine.
Viiuli õppimine on kasulikum kui Youtube'i tarbimine. Autor/allikas: solomonlieberman/Creative Commons

YouTube'iga elatise teenimine on muutunud sedavõrd raskeks, et kohati oleks mõistlikum teenida raha metroos või tunneli viiuli mängimisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tänavakunstnik püüab mööduja tähelepanu odava kitšiga, sest väärtusele antav hinnang sõltub taustast. See tähendab, et tänavakunstnik ei pea olema meister – piisab keskpärasusest. Ühel jaanuarikuu hommikusel tipptunnil mängis Washingtoni metroo vestibüülis kolmveerand tundi viiulit aga Joshua Bell. Temast möödus 1097 inimest, kes võinuks kõik hetke nautida, sest mängija oli tunnustatud viiulivirtuoos.

Viiul kõlas hästi, sest selle oli oma kätega meisterdanud 294 aasta eest Antonio Stradivari. Vahest oleks kedagi erutanud muusikalise kostituse asemel kasvõi viiuli hind – 3.5 miljonit dollarit, kuigi möödujaid pidanuks puudutama Bachi, Schuberti ja teiste muusika. Ometi jäi minutist kauemaks kuulama vaid seitse inimest. Viiulikasti kogunes 32 dollarit. Sellest 20 annetas muusiku ära tundnud mööduja, kes viibis mõned nädalad varem Belli kontserdil.

Kirjeldatud juhtum on tänaseks paljudele teada, sest sellest on möödas kümme aastat. Vaatemäng oli Washington Posti korraldatud sotsiaalne eksperiment ja seda peegeldavatele kommentaaridele ning aruteludele osutavad Google'i otsingus sajad tuhanded lingid. Neist tähelepanuväärselt suur osa on ekslikud.

Asjaolu, mis andis Washington Posti algupäras eksperimendi loo autorile Gene Weingartenile põhjuse kirjutada aastad hiljem teinegi lugu. Seekord oli läbivaks teemaks ahastus, kuidas moonduvad interneti telefonimängus faktid, juhtumi sisu deformeerub ja milline efekt on inforuumis sõnumite edastajate ülevalpidamist kajastaval tähekombinatsioonil TL;DR. Tõlkes tähendab see liiga pikk; ei lugenud. Tunnista nüüd üles, millal sina viimati natukene pikema veebiartikli lõpuni lugesid. Häbeneda pole vaja, sest ega pole sellekski tänapäeval enam aega ega viitsimist.

Järgneva jaoks piirdugem antud loost vaid tõdemustega, et taustsüsteem mõjutab, kuidas midagi väärtustame. Teine oluline tähelepanek ongi seotud tähelepanuga ehk piiratud ressursiga, mida püüavad erinevad osapooled mitmel moel endale saada ja siis alateadliku ettevaatlikkusega endale hoiame. Samal ajal jääme õnnetult pimedaks millegi hea kogemisel.

Kuid isegi kui meie elu oleks täidetud ainult heade asjadega, ei suudaks ärkveloldud aja jooksul kõike kogeda. Näiteks lisandub Youtube'i iga minut umbes 300 tunni jagu videomaterjali. Kui sellest oleks väärtuslik protsendi murdosagi, ei suudaks seda kõike vaadata ei sina ega keegi teine. See omakorda tähendab halbu uudiseid neile peamiselt noortele unistajatele, kes kavatsevad saada rikkaks oma Youtube'i üleslaetud videoproduktsiooniga. Kes siis poleks kuulnud lugusid ja näinud videoid miljoneid kokku kühveldavatest tüüpidest.

Fännide poolt DanTDM-ina tuntud 26-aastane Daniel Middleton teenis eelmisel aastal videote vaatajate pealt 16,5 miljonit dollarit. Miljonite või vähemalt uhkete autode ja asjade rohkusega kadeduse külvajaid on teisigi. Kaup, mida nad pakuvad, pole Joshua Belli tase, sest tegemist on interneti tänavakaupmeestega, kelle kaup peab olema odavalt magus kitš. Omamoodi kähkukas, millele vaataja jõuab reageerida ja millest ilmajäämine pole suur kaotus.

Värske uuringu (pdf) järgi jõuab videokanali tipp 3,5 protsendi sekka juhul, kui juutuuberil on miljon vaatajat kuus. Sellisel juhul ta teeniks … nüüd oleks trummipõrina koht … veel natuke põnevat ootamist ja kallist aega … miljoni külastajaga juutuuberi teenistus oleks 12–16 tuhat dollarit aastas. USA-s on vaesuse piiriks, kui inimene teenib aastas 15 060 dollarit. Järelikult peab ta leidma endale rohkem vaatajaid või unistama millestki muust.

Kust sa neid vaatajaid leiad, kui rahalootuses videokanalite loojaid tuleb juurde, aga vaatajate tähelepanu ja aeg on piiratud? Tulemuseks on püünele jõudmise muutumine veelgi raskemaks. Mida omakorda peegeldavad ka Youtube'i karmistuvad reeglid. Pääsemaks firma reklaamireele peab kanalil olema vähemalt tuhat tellijat ja seda on viimase 12 kuu jooksul vaadatud mitte vähem kui 4000 tundi.

Tõenäoliselt oleks parem viiulit harjutada ja sellega metroos raha teenida, sest Joshua Belli teenistuseks olnuks ühe tunni jooksul umbes 40 dollarit. Kuigi tasuks mõtelda ka esinemise taustsüsteemile. Tema tasemega virtuoosi viiulimängu teenistuseks kontserdil on umbes 1000 dollarit minutis.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: