Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafikud: Tartu ülikool jõudis Ida-Euroopa ülikoolide hulgas 3. kohale

TTÜ on rebinud end TÜ-st nii tudengite kui rahvusvahelisuse poolest ette.
TTÜ on rebinud end TÜ-st nii tudengite kui rahvusvahelisuse poolest ette. Autor/allikas: ERR/fotokollaaž

QS ülikoolide edetabel reastas Tartu ülikooli arenevate Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolide edetabelis 3. kohale. Saja parima ülikooli hulka mahtus selles kategoorias ka Tallinna ülikool ning Tallinna tehnikaülikool. Graafikutelt peegeldub aga nii mõnigi mõtlema panev fakt Eesti ülikoolide kohta. 

Esikohal on selles kategoorias Lomonossovi Moskva riiklik ülikool, teisel kohal Novosibirski riiklik ülikool, millele järgnebki Tartu ülikool.

Tasutaks tuleb aga selgitada, et tegu on ülikoolide edetabeliga, mille eesmärk on anda tudengile või akadeemilisele töötajale aimu, mis tasemel ülikooliga tegu on, et siis selle põhjal oleks võimalik teha otsuseid ülikoolivalikul eelseisval õppeaastal. Seetõttu kannabki QS-i edetabel aastaarvu 2018 võrdlusandmed on 2017 ehk käimasoleva aastaga, mille andmed omakorda pärinevad 2016. aastast. 

QS reastab ülikoole nii üle maailma tervikuna kui regioonide kaupa. Oluline on seegi, et ülikoolid esitavad end taolistesse edetabelitesse ise, sel korral on end edetabelisse esitanud kolm ülikooli, mõistagi esitatavad andmed peavad olema tõesed. Siiski on selliste edetabelite eesmärgiks kujunenud pigem turundus ehk meelitada õppijaid. Seetõttu on ka näiteks QS-i edetabeli kriteeriumid, mille alusel ülikoole hinnatakse, rohkem olulised õppijale ega peegelda kuigi põhjalikult näiteks seal tehtava teaduse või õppetöö taset.

Küll aga selgub sealt ehk üht-teist mõtlemapanevat Eesti õppuritele ja teadlastele. Näiteks see, et Eesti suurim ülikool tudengite arvu poolest polegi enam Tartu ülikool.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: