Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nobelist Kurt Wüthrich pidas loengu Endel Lippmaa mälestuseks

{{1505204160000 | amCalendar}}

"Poliitikud ei peaks küsima teaduse kasulikkuse kohta kohe praegu," ütles Nobeli preemia laureaat Kurt Wüthrich, kes meenutas akadeemik Endel Lippmaa aastakümnete eest alustatud teadustööd, mis jõuab igapäevaelu rakendustesse alles praegu.

Täna anti üle esimene Endel Lippmaa nimeline medal Nobeli preemia laureaadile Kurt Wüthrichile, Nobelist pidas sel puhul ühtlasi loengu, milles selgitas, kuidas tuumamagnetresonantsi alusuuringud mõjutavad meie igapäevaelu.

"Poliitikud peaksid laskma säravatel noortel minna oma teed ja lootma, et selle järel tulevad ka rakendused. Olen kindel, et teadustöö, mida alustati professor Lippmaa instituudis [Keemilise ja bioloogilise füüsika instituut, KBFI - toim] aastakümnete eest on mõjutanud mitmeid tänapäeva tehnilisi lahendusi, sealjuures päikeseenergia kasutamist."

Video ajakava:

  • Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere avasõnad
    Medali üleandmine
  • Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi sissejuhatus loengule
  • Professor Kurt Wüthrichi loeng “Basic Research in Nuclear Magnetic Resonance and its Impact on Daily Human Life”
  • Sõnavõtud: akadeemik Tarmo Soomere; akadeemik Mart Saarma; Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi direktor Urmas Nagel

Akadeemik Endel Lippmaa (15.09.1930–30.07.2015) oli üks Eesti teaduse ja poliitika suurkujusid ning on senini üks tuntumaid eesti teadlasi maailmas. Legendaarselt terava, laiahaardelise ja võimeka isiksusena panustas ta Eesti iseseisvuse taastamisse ja vaba ühiskonna ülesehitamisse, mõjutades ja kujundades pikka aega meie riigi arengut.

Eesti Teaduste Akadeemia kutsub akadeemik Endel Lippmaa mälestuseks ellu temanimeliste loengute ja mälestusmedali traditsiooni. Akadeemia soovib nende kaudu toetada teaduse tippsaavutuste ja uute ideede levikut, samuti tunnustada ja väärtustada teadlaste missiooni ühiskonna arengus.

Seetõttu valitakse Endel Lippmaa loengu esitajaks väljapaistev teaduse- või ühiskonnategelane, kelle ideed on oluliselt mõjutanud teaduse või ühiskonna arengut ning kelle tegevuses on tippteadus ühendatud ühiskonna teenimisega.

Endel Lippmaa loengute ja mälestusmedali fond

Endel Lippmaa loengute väärikaks korraldamiseks vajalike ressursside hoidmiseks on Eesti Teaduste Akadeemia juurde moodustatud sihtotstarbeline fond, kuhu panustatud vahendeid kasutatakse Endel Lippmaa loengute ja nendega seotud tegevuste rahastamiseks. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: