Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

Foto: Nick Romanenko/Rutgersi ülikool

Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Magnetväli võib taevakehale tekkida siis, kui selle sisemuses liigub ringi elektriliselt laetud ainet. Noores Kuus voogaski ammustel aegadel arvatavasti rohkesti sulametalli, mis genereeris siis ka Kuule omaenda magnetvälja. Tänaseks on Kuu siseliikumine raugenud ja magnetväli vaibunud.

Kuid Ameerika teadlased on uurinud lähemalt üht kivitükki, mille astronaudid Apollo 15 pardal Kuult Maale tõid. Kivi vanuseks on määratud 1–2,5 miljardit aastat, aga analüüs näitab, et kivi on tekkinud umbes 5 mikrotesla tugevuses magnetväljas.

Viis mikroteslat on suhteliselt nõrk väli, Maa praegusest magnetväljast kümmekond korda nõrgem, aga planeetidevahelise ruumi magnetväljast siiski tuhat korda tugevam.

Järelikult, kirjutab Sonia Tikoo Massachusettsi tehnikainstituudist ja Berkeley California ülikoolist koos kolleegidega ajakirjas Science Advances, oligi Kuul tollalgi veel märkimisväärne magnetväli olemas.

Et taevakehade magnetmehhanisme veel päris hästi ei mõisteta, siis on Kuu magnetvälja nõrgenemise ajagraafiku täpsustamisest selle mõistmise parandamiseks üsna palju kasu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: