X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Magnetpoolused siiski lähiajal ei vahetu

Foto: Tom Bridgman/NASA

Teadlastel on teada anda üks hea uudis – Maa magnetpooluste vahetust lähemal ajal oodata ei ole.

Rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Maxwell Browniga Islandi ülikoolist Reykjavikis ja Saksa geoteaduste uuringukeskusest Potsdamis jõudis selle järelduseni, uurinuna andmeid kõige hiljutisemate juhtumite kohta Maakera ajaloos, mil magnetiline põhjapoolus ja magnetiline lõunapoolus on peaaegu kohad vahetanud.

Mõned teadlased on kahtlustanud, et pooluste vahetus on saabumas, sest viimase 200 aasta jooksul on Maa magnetväli nõrgenenud ja Lõuna-Atlandi magnetiline anomaalia, kus magnetväli on nõrgem kui mujal, on laienenud, ulatudes nüüd Tšiilist Zimbabweni. Kuid Brown ja ta kolleegid kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et magnetvälja praegused muutused on liiga erinevad neist muutustest, mis kaasnesid kahe viimatise peaaeguse vahetusega, et uue vahetuse või peaaegu vahetuse peatsest toimumist tõenäoliseks pidada.

Umbes 41 000 aastat tagasi ja uuesti umbes 34 000 aastat tagasi nõrgenes Maa magnetväli kõvasti, kuid hakkas siis uuesti tugevnema enne, kui poolused oleksid jõudnud vahetuda. See on teada setetes ja igijääs sisalduvate aatomitüüpide järgi, mida kosmilised kiired nõrgenenud magnetvälja korral rohkem loovad, sest pääsevad siis atmosfäärist kergemini läbi.

Maa magnetväli on geoloogilise aja jooksul korduvalt tugevnenud, nõrgenenud ja nihkunud. Magnetpoolused võivad asukohti vahetada, kui magnetväli nõrgeneb hetkeks nulli ja hakkab tugevnema siis eelnenuga võrreldes vastassuunalisena. Selline pooluste vahetus oli viimati 780 000 aastat tagasi.

Magnetvälja nõrgenemine võib olla ohtlik, sest siis pääseb maapinnani rohkem päikesetuult ja kosmilist kiirgust. Samuti aitab magnetväli rändlindudel, aga ka laevadel ja lennukitel teed leida.

Toimetaja: Jaan-Juhan OIdermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: