Asteroidilöök jättis Kuule magnetilisi jälgi ({{commentsTotal}})

Kuu magetanomaaliad selle põhjapooluse lähistel
Kuu magetanomaaliad selle põhjapooluse lähistel

Hiidasteroid, mis kunagi ammu Kuu peale prantsatades ühe Päikesesüsteemi suurima löögikraatri tekitas, võis samas põhjustada ka eriskummalisi magnetilisi anomaaliaid, mille Apollo astronaudid 1960. aastate lõpul avastasid.


Kuu pinnal esineb nimelt paiguti üllatavalt tugevaid magnetvälju, ehkki Kuu enda kui tervikliku taevakeha magnetväli on tänapäeval väga nõrk. Võiks arvata, et mõned rauda sisaldavad kivid on Kuu kunagise tugevama magnetvälja aegadest pärit magnetomadused säilitanud, aga nii palju kui Kuu kivimitest teada, ei sisaldu neis selleks piisavas koguses rauda, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.


Nüüd on Mark Wieczorek Pariisi Diderot' Ülikoolist ja ta kolleegid simuleerinud arvutimudelil Kuud ammustel aegadel tabanud asteroidilööke, sealhulgas seda, mille tagajärjel on tekkinud 13 kilomeeri sügavune ja 2500 kilomeeri lainune Lõunapooluse-Aitkeni bassein. Mudel näitas, et sel võimsal põrkel purunenud asteroidi tükid paiskusid väga suurele alale laiali. Ja just selles rohkesti rauda sisaldavas asteroidipurus võibki olla säilinud iidsest ajast pärinev magnetiseeritus. Wieczorek ja ta kolleegid kirjutavad uurimistööst ajakirjasScience.


Vaata veel:

Huge Asteroid Impact Linked to Moon's Magnetic Hotspots (Space.com)

 Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: